Predsjednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić položio je vijenac na spomenik junacima Mojkovačke bitke osmog januara, u društvu premijera Srbije Miloša Vučevića i delegacije Opštine Mojkovac. (arhivirano: ovdje) Mediji su prenijeli da je na vijencu bila trobojka, oko čega se povela polemika.
Portal Aktuelno je otišao i korak dalje i u jednom dijelu teksta naslovljenog: “Kako manipulisanje istorijom vodi u velikosrpsko ropstvo” kaže: (arhivirano: ovdje)
“… bilo je sasvim očekivano da će položiti vijenac sa trakom trobojkom, ali nije bilo očekivano da će vojnik u svečanoj uniformi nositi četiri ocila na kapi, zbog čega je potrebno pokrenuti disciplinski postupak, jer je time oskrnavljena svečana crnogorska uniforma.”
Članak su prenijeli i neki korisnici Fejsbuka. (arhivirano: 1, 2)
Na mreži X potom je otvorena diskusija da li se radi o stvarnom propustu ili o montaži. (arhivirano: ovdje)
Radi se o ovom drugom.
U tekstu Pobjede objavljena je originalna fotografija, na kojoj se može vidjeti da obojica gardista Vojske Crne Gore nose identičnu kapu, sa crnogorskim grbom.
Da gardisti VCG nose istu kapu sa crnogorskim grbom moguće je vidjeti i na zvaničnom Fejsbuk profilu Skupštine Crne Gore. (arhivirano: ovdje)
U tekstu portala Aktuelno pominju se četnici, Gebels, istorijske lekcije o Njegošu, kapama itd, ali iz navedenog je jasno da je u njemu objavljena fotošopovana fotografija, kojom se pokušava poslati pogrešna slika o pripadnicima počasne garde Vojske Crne Gore i u krajnjem – narušiti njen ugled.
Komandir Gardijske čete VCG, Major Nemanja Drobnjak, nedavno je govorio o gardistima za RTCG, u prisustvu koleginica i kolega i tome da je aktuelna uniforma u upotrebi od 2017. Na njihovim kapama je moguće vidjeti crnogorski grb.
Crnogorski grb na kapi moguće je bilo vidjeti i 2017. kada su crnogorsku zastavu ispred sjedišta NATO-a u Briselu podigli pripadnici VCG Milija Čabarkapa i Mirko Vuković. (arhivirano: ovdje)
Zbog svega navedenog i očiglednog fotošopa na kapi gardiste VCG ova objava dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.