Fotografija oslobađanja zatvorenika iz sirijskog zatvora je AI  

40

Sednaja je mjesto u kojem je Bašar al-Asad decenijama držao protivnike režima. Ovaj zatvor je postao simbol represije i brutalnosti sirijskog režima, posebno tokom građanskog rata.  

Mnoge informacije o ovom zatvoru bile su strogo čuvana tajna, a pored toga, nije bilo poznato ni kako izgleda njegova unutrašnjosti. 

Nakon pada Asadovog režima, zatvorenici više sirijskih zatvora su pušteni na slobodu

Tako se pojavila na Fejsbuku (arhivirano) i jedna fotografija, navodno zabilježena upravo u Sednaji. 

“Jedan od zatvorenika u Sednaja zatvoru”, piše u objavi. 

Više stranih faktčekera je ukazalo na činjenicu da fotografija nije vjerodostojna i da je proizvod vještačke inteligencije. 

Fotografija je zapravo skrinšot iz videa koji je prvobitno podijeljen (arhivirano) na Tik Tok nalogu pod nazivom “sanzaruu”

U opisu samog videa jasno je naznačeno da je označen kao sadržaj generisan AI tehnologijom.  

Tokom videa, zatvorenik izlazi iz rupe dok pored njega šeta pauk neprirodne veličine. I na osnovu snimka, jasno je da je u pitanju AI.  

Muškarac ima više od pet prstiju na jednoj ruci, što je jedan od najjasnijih indikatora da je video AI generisan. Zatim mu se lice iskrivljuje, a zubi mijenjaju oblik. 

Na fotografiji koja se pojavila na Fejsbuku pauk je prikriven emotikonima, kako bi djelovala realnije. 

A na istom profilu se mogu naći drugi slični snimci, na kojima se vidi isti zatvorenik

U jednom od tih videa, pauk prelazi preko njega, na potpuno neprirodan način. 

Autor ovog sadržaja, u opisu svog Tik Tok naloga istaknuo je da kreira snimke upravo na osnovu AI-a. 

“Zapratite me za više neobičnosti. Da, sve je AI”, stoji u opisu naloga. 

Objavu ocjenjujemo ocjenom lažna vijest zbog činjenice da je video generisan vještačkom inteligencijom objavljen uz netačan kontekst. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article