Legenda kaže da kada ste u Rimu morate otići do Fontane di Trevi, baciti novčič preko ramena – za sreću, ali i da se opet vratite Rimu. Svake godine taj lokalitet “skupi” oko milion i  po eura, koje se potom proslijeđuju u humanitarne svrhe.  

Ako je sudeći po pisanju medija i pojedinaca na društvenim mrežama, gradske vlasti Rima smislile su novi način da turistima izvuku još koji dinar. Regionalni portali pišu: (arhivirano: ovdje

TEHNOLOGIJA MENJA VIŠEVEKOVNU TRADICIJU: Fontana di Trevi sada prima kreditne kartice! 

Dok korisnici na Fejsbuku dodaju: (arhivirano: ovdje

Čuvena FONTANA u Rimu… 
Milioni eura se izvade iz nje… 
..kažu da se čisti 3-4 puta sedmično…. 
…turisti bacaju novčiće u fontanu za sreću… 
Običaj datira iz paganizma čitaj satanizma kada su bacajući novac i vredne stvari u vodu mislili da ugađaju vodenim bogovima… 
Đavo je otac laži i najveći manipulator, što pokazuje i to što gore napisah…. 
No vratimo se objavi, eto, DIGITALIZACIJA došla, skeniraj karticu, zamisli željicu i udovoljio si bogobima voda i podzemlja i ispuniće ti oni želju…. 
Turisti presrećni, skreniraju se, misle da dobro čine a i da na taj način ne prljaju tu vodu u fontani bacajući novčić…. 
Misle da će im ovako ti vodeni bogovi pre ispuniti želju…. 
Šta reći…..kome… 

Pometnju je unio platomat koji se može vidjeti na snimku kod čuvene fontane, a za koji se malo ko potrudio da provjeri o čemu se radi.  

Ali, jesu neki.  

Zapravo se radi o marketinškom triku korejske fintech kompanije Travel Wallet, koja zaista jeste instalirala platomat, ali sa nešto drugačijom namjerom od one o kojoj se govori u spornim objavama. Platomat se nije dugo zadržao na poznatom lokalitetu, o čemu svjedoči i live kamera jer ga trenutno tamo nema, a posvjedočila je i predsjednica opštine Rim 1, kojoj fontana pripada, Lorenca Bonakrosi. Ona kaže: (arhivirano: ovdje

“Vijest o misterioznoj mašini za bacanje novčića u Fontanu di Trevi postala je viralna na društvenim mrežama. To je prevara. Snimak izvještava o nečemu što se dogodilo 25. januara, ali samo na nekoliko sati i što je odobreno od strane Nadzornog odbora… Stoga, ovo nije trajna mašina za bacanje novčića. Iznenađujuće je da su mnogi portali izvijestili o ovome, a da nijesu ni potvrdili vijest, ali kao što znamo, lažne vijesti poput klevete putuju brže od vjetra. Svako ko prođe pored Fontane di Trevi moći će svojim očima da vidi istinu stvari, mašine nema.” 

Dakle, platomat jeste nakratko izbacao novčiće u fontanu. Ali, više nije u Rimu, tako da čuvena Fontana di Trevi definitivno ne prima kreditne kartice. 

Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – manipulisanje činjenicama.  

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

Edit: 18.6.2024.

Portal Srbija Danas objavio je ispravku u svom originalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.

In this article