Majmunske boginje prevazišle su granice Afrike još prije dvije godine i od tada je cijeli svijet u riziku od obolijevanja od ovog virusa.
Svjetska zdravstvena organizacija je prepoznala prijetnju, upozoravajući na moguću međunarodnu vanrednu opasnost, ali ne i dežurni “znalci” na internetu.
Na društvenim mrežama se posljednjih dana dijeli informacija da je američka Uprava za hranu i ljekove (FDA) navodno priznala da ne postoje naučni dokazi da virus majmunskih boginja uopšte postoji. (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11)
“FDA priznaje da ne postoje naučni dokazi da uopšte postoji ikakav virus “Majmunskih Boginja”.
Nedavno otkriveni dokumenti otkrivaju šokantno priznanje američke Uprave za hranu i lekove (FDA) u vezi sa “virusom majmunskih boginja”. Ove dokumente je pribavila istraživačka novinarka”, piše u više Fejsbuk objava.
Tvrdnja da je američka Uprava za hranu i ljekove (FDA) navodno priznala da ne postoje naučni dokazi za postojanje virusa majmunskih boginja potekla je od istraživačke novinarke Kristin Masej.
Ona je na osnovu odgovora FDA na njen zahtjev za pristup informacijama izvela zaključak da ta institucija nema naučnih dokaza da virus postoji. Osim odgovora čiji kredibilitet nismo potvrdili, na blogu Masej nije istaknuto kako je zahtjev formulisan.
Ipak, činjenice demantuju diskutabilni mejl.
FDA je nedvosmisleno zauzela stav o ovom pitanju – prijetnja od virusa je stvarna, preduzimajući zajedno sa američkim Centrom za kontrolu i prevenciju bolest (CDC) konkretne korake za suzbijanje i prevenciju majmunskih boginja.
FDA je odobrila upotrebu vakcina JYNNEOS, poznata i kao Imvamune ili Imvanex u nekim zemljama, kao i ACAM2000 za zaštitu od majmunskih boginja.
Da majmunske boginje zaista postoje dokazuju brojne naučne činjenice, ali, nažalost, i žrtve tog virusa.
Virus majmunskih boginja prenosi se bliskim kontaktom, a jedina zaštita je vakcina. Samo u DR Kongu od početka godine zaraženo je više od 13 hiljada ljudi, od čega je 450 preminulih, prenosi Bi Bi Si..
Kao što smo prethodno naveli, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je u avgustu proglasila globalno vanredno stanje zbog širenja majmunskih boginja.
„Pojava novog soja mpox-a, njegovo brzo širenje u istočnom Kongu i prijavljivanje slučajeva u nekoliko susjednih zemalja su veoma zabrinjavajući. Pored izbijanja drugih vrsta mpox-a u Kongu i drugim zemljama u Africi, jasno je da je potreban koordinisan međunarodni odgovor da bi se ove epidemije zaustavile i spasili životi“, naveli su iz SZO.
Dakle, naučni dokazi upućuju da je bolest majmunskih boginja stvarna.
Iz tog razloga, sporne objave dobijaju ocjenu – teorija zavjere.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.