Fabrikovani grafik: SEF ne kaže da ćemo jesti manje zbog CO2, niti meso iz laboratorije 

231

Predviđanja o tome kako će izgledati život u narednoj deceniji, kako će ljudi živjeti, raditi pa i hraniti se, često poprimaju oblike naučne fantastike. Takve narative često prate i različite teorije zavjere, a njihovo uporište pokušava se pronaći u izjavama brojnih relevantnih naučnika, ali i uticajnih međunarodnih organizacija. 

Na fejsbuk stranici Veliko buđenje podružnica Dubrovnik , prepoznatoj po dezinformacijama, u jednoj od objava (arhivirano) objavljen je grafički prikaz koji je navodno objavio Svjetski ekonomski forum (SEF), a koji daje odgovor na pitanje šta ćemo jesti 2030. godine. 

Objavljeni grafik prati sljedeći opis: 

“2030. jesti ćemo 40% manje hrane kako bismo dosegnuli neto nulti CO2. To je dobro za naš struk i dobro za naš planet. Možete ništa ne jesti i biti sretni. 

-Kućni insekti: Dvije trećine naših potreba za proteinima dolazi od kućnih insekata kao što su žohari, muhe i crvi. 

Alternativni proteini: Trećina naših proteina dolazi iz sojinih proteina, mesa uzgojenog u laboratoriju i prerađene hrane”. 

Prije svega, na prvi pogled je jasno da jedna međunarodna organizacija ne bi koristila fraze poput “to je dobro za naš struk”, ili “možete ništa ne jesti i biti srećni”. 

Da ove tvrdnje nemaju nikakve veze sa SEFom, potvrđeno je Rojtersu. Portparol Foruma kazao je za tu agenciju, da njihova organizacija nije autor pomenutog grafika. 

U originalnoj objavi Svjetskog ekonomskog foruma, koja je dostupna na njihovoj tviter stranici, navodi se da ove tvrdnje potiču iz članka koji je još 2016. godine objavio profesor na Univerzitetu Leeds, a koji je objavljen na njihovom sajtu pod nazivom “Šta ćemo jesti 2030. godine?” 

Članak detaljno razmatra pitanja koja se tiču bezbjednosti hrane i uticaja prehrambenih sistema na klimatske promjene, ali ne spominje kategorije prikazane putem grafikona podiljenog na pomenutoj stranici. 

“Naša ishrana može biti više zasnovana na povrću i voću, cjelovitim žitaricama i vegetarijanskoj hrani ili novim alternativama (proizvodi od soje, ili možda insekti ili vještačko meso), a manje pržene hrane i zaslađivača. I dalje ćemo jesti meso, ali, možda više kao naši roditelji i bake, i smatrati ga poslasticom koju ćemo uživati svakih nekoliko dana”, navodi autor članka. 

Dakle, pomenute objave, osim što nijesu tačne, ne mogu se povezati sa stavovima Svjetskog ekonomskog foruma, pa objava na stranici “Veliko buđenje podružnica Dubrovnik” dobija ocjenu dezinformacija i teorija zavjere. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.  

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article