Svake godine preko šest miliona vozila u Evropi dostigne kraj svog životnog vijeka i tretiraju se kao otpad. Kada se otpadnim vozilima (ELV) ne upravlja pravilno, ona mogu izazvati probleme po životnu sredinu i evropska privreda gubi milione tona materijala, poručuju iz Evropske unije. (arhivirano: ovdje

Zbog toga je na nivou EU predložen novi pravilnik (arhivirano: ovdje) kako bi vozila, za koja se ne isplati da se popravljaju ili koja jednostavno više nijesu u voznom stanju, pravilno otišla “u penziju”, odnosno kako ne bi završila na ulicama i parkinzima.  

Međutim, tekst tog prijedloga je pogrešno interpretiran, pa na društvenim mrežama možemo pročitati: (1, 2, 3) (arhivirano: 1, 2, 3

EU će zabraniti popravke na svim vozilima starijim od 15 godina 
“Sve kako bi potaknuli Evropljane da kupuju nove ekološki prihvatljive automobile. Ne govore ništa o električnim automobilima. Naravno, ne moraju. 
Kad vaše baterije budu stare 15 godina, bit će već odavno prazne. A ako pokušate zamijeniti te baterije, to će koštati kao novi automobil. 

Ova informacija kružila je i prošle godine. Tada su brojni fekt-čekeri dokazivali da pomenuti navodi nijesu tačni.  

Iz Evropske komisije su, piše Logically facts, rekli (arhivirano: ovdje) da nova predložena pravila ne targetiraju vozila na osnovu tipa, starosti ili bilo čega drugog, te da u tekstu nema pomena o zabrani njihove popravke po bilom kom osnovu i dodaju: 

„Uvijek možete da popravite svoj automobil ako želite, čak i ako nije isplativo. Međutim, ako posjedujete automobil koji je pokvaren i ne može da se popravi, predložena uredba bi precizirala da morate da ga odložite odgovorno tako što ćete ga predati u objekat za tretman na odlaganje, umjesto da ga, na primer, ostavite da truli negdje u prirodi ili čak u vašoj garaži gdje bi curile toksične supstance i trošile dragocjene resurse.” 

Slično su pisale i kolege iz AFP-a i portala Veridica. (arhvirano: 1, 2

Portparol Evropske komisije Adalbert Janz za AFP je rekao:  

“U ovom tekstu nijesmo predložili ništa posebno u vezi sa automobilima starijim od 15 godina.” 

U tekstu se dalje navodi:  

“Prema tekstu prijedloga, jedan od njegovih ciljeva bio je „smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu vezanih za dizajn, proizvodnju, vijek trajanja i tretman vozila na kraju vijeka trajanja.” 

Logically facts još dodaje da je sve dio prijedloga Evropskog zakona o klimi, koji je predstavljen još 2020, a u okviru paketa “Fit for 55” (arhivirano: ovdje ), koji podrazumijeva set izmjena i usklađivanja kako bi EU do 2050. godine postigla „klimatski neutralnu“ ekonomiju.  

To bi značilo (arhivirano: ovdje) da bi emisija ugljen-dioksida i drugih gasova štetnih za klimu, trebalo da bude jednaka nuli. Da bi postigla taj cilj, Evropska komisija je najavila da će poslije sveobuhvatne procjene rezultata 2030. godine predložiti novi cilj smanjenja emisije štetnih gasova i predložiti dopunu zakona o klimi. 

Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – dezinformacija.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article