Editovana naslovnica: Ekonomist nije upozoravao da je vakcinacija smrtonosna  

211

Svjetski mediji su imali važnu ulogu u promovisanju vakcina i podsticanju populacije da se vakcinišu tokom pandemije koronavirusa. 

U želji da šire lažne vijesti i teorije zavjere, brojni dezinformatori su koristili upravo prepoznatljive i kredibilne medije na manipulativne načine, bilo da je riječ o širenju koronavirusa, mjerama prevencije, ali i vakcinaciji.  

Upravo tom mantrom poslužio se i jedan korisnik društvene mreže Treds (arhivirano) koji je objavio naslovnicu Ekonomista tvrdeći da je 2019, kada je taj broj izašao, uredništvo upozorilo da je vakcinacija smrtonosna. 

“Vakcinacija je bila smrtonosna – upozoravao je Ekonomist još 2019. godine. A takođe i o ratu u Ukrajini 2022. i ratu u Izraelu 2023. Ali većina, kao i obično, nije slušala nikoga. Sada The Economist daje prognozu preokreta koji Rusiju čeka u oktobru i upozorava na „epidemiju“ 2024. godine. 

„Proročanstvo“ je već objavljeno pre kraja 2024. godine”, piše u objavi na Tredsu. 

Putem obrnute pretrage fotografija došli smo do originalne naslovne stranice, koja se razlikuje od one objavljene na Tredsu. 

Izvor: The Economist 

Prije svega, na originalnoj naslovnici ne postoji ilustracija lobanje. Taj element je dodat.  

Umjesto lobanje, na originalnoj naslovnici na kraju šprica se nalazi kap tečnosti u obliku globusa, sa vidljivim kontinentima Evrope, Afrike i djelovima Azije. 

Zatim, na originalnoj naslovnici u dijelu gdje je istaknut datum, nije navedena 2019. godina, već je jasno da se odnosi na period od 15 do 21. maj 2021. 

Font kojim je datum ispisan na fotografiji na Tredsu se razlikuje od fonta koji Ekonomist koristi, što je još jedan dokaz da je naslovnica izmijenjena. 

Manipulativno tumačenje  

Članak prikazan na naslovnoj strani, pod nazivom „Deset miliona razloga za vakcinaciju svijeta“ dostupan je na veb sajtu časopisa.  

U tekstu se ne „upozorava“ da je vakcinacija bila smrtonosna. Naprotiv, članak adresira potrebu za ravnopravnijom distribucijom kovid vakcina širom svijeta kako bi se smanjila smrtnost od te bolesti. Autor teksta ukazuje na činjenicu da su bogatije zemlje nabavile znatno veći broj doza nego siromašnije. 

Činjenica je da je na fotografiji objavljenoj na Tredsu datum izmijenjen ciljano, kako bi zagovornici teorije zavjere potvrdili da je kovid planirana kriza. Odnosno i tvrdnju da je magazin predvidio scenario u vezi sa vakcinama. Međutim, krajem 2019. godine, kovid još uvijek nije bio globalni problem, niti se govorilo o vakcinaciji. 

Prema hronologiji Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), kancelarija SZO u Kini je tek u decembru te godine prijavila pojavu prvih slučajeva.  

Tek u januaru 2020. proglašena je „vanredna situacija za javno zdravlje od međunarodnog značaja“, dok je pandemija proglašena u martu 2020. 

Zbog svega navedenog, objavu ocjenjujemo ocjenom lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article