Đokovićeva fotografija zloupotrijebljena za širenje laži 

269

Tokom Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine, svjedočili smo širenju brojnih lažnih informacija, očigledno usmjerenih na diskreditaciju organizatora i kritiku njihove vizije i ideje za ceremoniju otvaranja. Tako se na društvenim mrežama nedavno pojavila fotografija (1, 2, 3) (arhivirano 1, 2, 3) koja prikazuje Novaka Đokovića, jednog od najvećih tenisera svih vremena, kako kleči na terenu s krstom u ruci, uz tvrdnju da je ovaj gest izveo kao odgovor na, kako se navodi, “sramotno” otvaranje Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine. Prema opisu uz fotografiju, Đoković je nakon pobjede u prvom kolu turnira, izvadio krst, kleknuo i prekrstio se. Međutim, analiza ove objave ukazuje na to da je riječ o lažnoj informaciji. 

Bravo, bravo, čovječe
Kao odgovor na – SRAMOTNO – otvorenje Olimpijskih igara u Parizu, jedan od najvećih tenisača svih vremena – Novak Đoković, nakon što je pobjedio u prvom kolu, izvadio je križ, kleknuo i prekrižio se

Fotografija nije povezana sa Olimpijskim igrama u Parizu 

Prije svega, fotografija priložena u objavi nije nastala tokom OI u Parizu 2024. godine. To je očigledno na i “na prvu” jer su svi teniseri na OI igrali u crvenim majicama.  

Nakon kratke analize i nekoliko pretraga, čime su se bavile i kolege iz Faktografa, lako je utvrditi je da je ova fotografija (arhivirano) zapravo snimljena mnogo ranije, 27. januara 2012. godine, tokom Australian Opena u Melburnu.  

Na njoj je Đoković u istom položaju, noseći isti bijeli dres i krst oko vrata, kao što je prikazano u pomenutoj objavi. Fotografija prikazuje trenutak iz polufinalnog meča protiv Endija Mareja, a ne bilo koji događaj povezan sa OI. Takođe, Đoković na OI u Parizu nije nosio bijelu, već crvenu majicu s logom Lacoste i bijeli kratki šorc, što se može potvrditi uvidom u više fotografija sa turnira. 

Još jedan ključni element koji osporava autentičnost ove tvrdnje je boja terena na kojem je fotografija snimljena. Naime, na OI u Parizu, teniski mečevi se igraju na terenu Roland Garros, na zemljanoj podlozi crvenkaste boje, dok je teren na fotografiji plave boje, što odgovara terenu na Australian Openu, a ne onom u Parizu.  

Dalje, na YouTube kanalu turnira Australian Open dostupan je kompletan snimak meča između Novaka Đokovića i Endija Mareja iz 2012. godine, gdje se jasno može vidjeti kako Đoković slavi pobjedu na terenu klečeći na podu. Na tom snimku Đoković je prikazan kako klekne i prekrsti se, noseći isti bijeli dres i krst oko vrata kao na fotografiji koja se širi društvenim mrežama. Ovaj detalj dodatno potvrđuje da fotografija nije nastala tokom OI u Parizu 2024. godine. 

Na kraju, nasuprot tvrdnjama iz statusa, da Đoković nije nakon prvog meča na OI u Parizu, u kojem je savladao Metjua Ebdena, izvadio krst, kleknuo i prekrstio se, potvrđuje i snimak tog meča

Sve gore navedeno jasno pokazuje da je fotografija koja prikazuje Novaka Đokovića u trenutku klečanja s krstom, zloupotrijebljena i izvučena iz konteksta kako bi se podržale lažne tvrdnje u vezi sa njegovim navodnim postupcima na OI u Parizu.  

S tim u vezi, ova objava dobija ocjenu – Lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article