Novak Đoković bez sumnje je jedan od najvećih tenisera svih vremena, a njegovi mnogobrojni uspjesi u bijelom sportu često, od strane navijača, bivaju propraćeni nacionalizmom i dezinformacijama.
Tako je osvajanje olimpijskog zlata od strane Đokovića, jedan korisnik fejsbuka proslavio uz podsjećanje na navodni citat bivšeg predsjednika Francuske Žaka Širaka.
„Tata je najbolji! 1999.godine Žak Širak je u Parizu rekao:,,Srpska se deca više neće smejati,,. Pariz 2024.godine srpsko dete osvojilo je sve što se može osvojiti i još kako se smeje a njegova zemlja se raduje. Koliko je ovaj čovek uradio za sport mislim da dugo nećemo shvatiti.Koliko je sreće doneo ovom našem narodu…Možemo samo da ti se zahvalimo..HVALA TI VELIKI“, piše u postu.
Navodna izjava Širaka bila je aktuelna i prilikom jednog od ranijih trijumfa Đokovića u Parizu.
Naime, nakon što je Novak osvojio Rolan Garos 2023. godine na društvenim mrežama pojedini su slavodobitno podsjećali na sporni citat.
Tim povodom srpski fact-checking portal „Fake news tragač“ tragom ovih navoda pokušao je da demistifikuje da li je zapravo ikada nešto ovako izrečeno.
„S vremena na vrijeme domaći mediji objavljuju spisak „jezivih izjava svjetskih zvaničnika“ o Srbima iz perioda 90-ih (na primjer: 2014. Koreni, 2022. Novosti, Objektiv, 2017. Srpski telegraf, Iskra, Srbin info, 2018. Espreso, i mnogi drugi). Na ovom spisku nalazi se citat „Srpska djeca se više neće smijati”, ali ne kao Širakov, već je pripisan bivšem državnom sekretaru SAD Lorensu Iglbergeru. U ovim navodnim Iglbergerovim riječima ne pominje se Pariz. Važno je napomenuti da se na ovom spisku zaista nalazi i jedan navodni Širakov citat: „Srbi su narod bez zakona i bez vjere. To je narod razbojnika i terorista“, piše Fake new tragač u članku iz 2023. godine.
Oni dalje navode da postoje autentični citati svjetskih zvaničnika u kojima se Srbiji adresiraju razne optužbe i pripisuju im se različiti epiteti.
Ipak, zaključak analize je sljedeći:
„Zaključke naše analize, koja svakako nije definitivna, mogli bismo sumirati ovako: Izjava „Srpska djeca se više neće smijati“ na internetu se prvobitno pripisivala Iglbergeru, a tek je relativno nedavno – uz dodatak „u Parizu“ – pripisana Žaku Širaku. Mediji već godinama izvlače spiskove „jezivih izjava“ o Srbima iz knjige „Izbrisati srpski virus“ Zorana Petrovića Piroćanca. Pregledali smo sve citate pripisane Širaku i Iglbergeru u drugom i trećem izdanju Petrovićeve knjige. Među izjavama ove dvojice političara (uključujući i Širakovu izjavu „za vrijeme ručka“) ima mnogo osuda, pa i uvreda na račun Srba, ali nema izjave o srpskoj djeci“.
Sa druge strane u članku britanskog Independent-a iz 1995. godine koji nosi naslov „Širak postaje strog prema Srbima“, citirane su pojedine njegove izajve i kritike usmjerene ka tadašnjoj Srbiji i njenom režimu. Ipak, navedeni citati nije moguće pronaći.
Jedan od najčitanih portala u Srbiji, „Danas“ objavio je analizu Fake news tragača o ovoj temi, napominjući na zaključke koji sugerišu da nema dokaza da je izjava Širaka autentična.
Uzimajući u obzir sve dostupne podatke, ali i analize nezavisnih organizacija, postaje nam jasno da do dan danas niko nije uspio ponuditi konkretne dokaze koji bi svjedočili o autentičnosti izjave Širaka koja se godinama citira.
Zbog toga, objavu sa fejsbuka ocijenili smo kao lažnu vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.