Kombinacija maloljetnih lica i oružja ni u jednoj situaciji ne zvuči kao dobra ideja. To je naročito problematizovano nakon posljednjih nemilih događaja, među kojima se naročito izdvaja tragedija koja se dogodila u Srbiji kada je trinaestogodišnji dječak iz pištolja usmrtio osam učenika i školskog čuvara.
U kontekstu ove teme, na Fejsbuku je objavljen apel da se, kako navodi autor objave, obavezno saznaju imena roditelja djece iz Crne Gore koja se šalju na vojnu obuku u Rusiju.
„Da se saznaju imena roditelja djece iz Crne Gore koja šalju svoju maloljetnu djecu na vojnu obuku snajperom , automatskim naoružanjem , pištoljem i nožem u moskovskoj oblasti u Rusiji. Da država odradi sve potrebno povodom ovoga pitanja i da ti roditelji objasne za šta djecu spremaju“, navodi se u objavi u kojoj je podijeljen link snimka sa YouTube-a pod nazivom „Deca Srbije u ruskim kampovima: Nož i kalašnjikov“.
Objavljeni snimak datira iz 2018. godine, a podijeljen je od strane zvaničnog profila Radio Slobodna Evropa.
Riječ je o tridesetoro djece iz Srbije koji su 2017. godine prošli kroz Međunarodni vojno-patriotski kamp u Rusiji.
U opisu videa RSE koji se bavio ovom temom navodi se da je tridesetoro djece iz Srbije prošlo 2017. godine kroz Međunarodni vojno-patriotski kamp u Rusiji, gdje su prošli obuku nalik onoj za specijalne jedinice – uz korišćenje hladnog oružja i replika automatskog oružja i bombi.
„Ruska organizacija E.N.O.T. Corp koja drži vojnu obuku za djecu ne krije da od njih prave buduće vojnike“, navodi se između ostalog.
Kako u snimku, tako i u opisu koji ga prati, nigdje nije pomenuto da su na ovom kampu učestvovala djeca koja su na bilo koji način povezana sa Crnom Gorom.
Takve podatke nije moguće pronaći ni u ostalim objavama na ovu temu, od prije pet godina.
To potvrđuje i tekst RSE iz 2018. koji analizira ovaj događaj.
Istom temom prije više od pet godina bavio se i Portal Analitika. U članku takođe ne pronalazimo podatke koji bi ukazali da su se crnogorska djeca našla u ruskom vojnom kampu.
Kada su u pitanju djeca iz Crne Gore i vojna obuka, ono što je zajednički za ove pojmove jeste događaj koji je organizovan u ljeto 2018. godine. Međutim, riječ je o paravojnoj obuci koja se održala u Srbiji, tačnije na Zlatiboru.
Djeca su tada osim korišćenja oružja, učili i borilačke vještine.
To svakako ne mijenja činjenicu da je na fejsbuku objavljena neistinita tvrdnja – da su djeca iz Crne Gore učestvovala na vojnoj obuci u Moskvi.
Upravo zbog toga, ranije pomenuti fejsbuk post ocijenjujemo kao dezinformaciju.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.