Polarni medvjedi su dugo smatrani simbolom štetnog uticaja globalnog zagrijavanja na prirodu. Medvjedi u arktičkom morskom ledu love foke, tako da topljenje leda dovodi ovu vrstu u opasnost od izumiranja.  
 
I zato ne čudi ako ste odlučili da lajkujete, podijelite ili prokomentarišete dirljiv video snimak koji se posljednjih dana pojavio na društvenim mrežama (arhivirano), a koji prikazuje nekoliko muškaraca dok spašavaju mladog polarnog medvjeda iz hladne vode okovane santama leda. 

“Srceparajući” video snimak objavili su i pojedini portali (arhivirano): 

“Srce će vam se slomiti: Istraživači spasili polarno meče okovano ledom, njegova reakcija je nesvakidašnja”.

Tekst Kurira podijelilo je i više korisnika Fejsbuka (1, 2, 3, 4) (arhivirano: 1, 2) a ono što je zanimljivo jeste da su svi imali identičan opis, što upućuje na zaključak da je riječ o povezanim profilima. 
 
Iako djeluje prilično uvjerljivo, ovaj snimak nije stvaran, već je generisan putem vještačke inteligencije. 

Potiče sa TikTok naloga pod nazivom “mysticwild”, na šta je ukazao fakt-čeking portal Snopes

U opisu videa koji je prvi put objavljen 11. novembra istaknuto je da je u pitanju AI sadržaj. 

Osim toga, određene nedosljednosti u videu jasno upućuju na taj zaključak. Recimo, medvjed ima 6 prstiju, a njegova šapa u jednom momentu djeluje kao ljudska šaka.  

Kurir je, na samom kraju teksta, naveo odakle potiče video i da nije vjerodostojan.  

Međutim, jasno je da je naslov obmanjujući i da su recimo čitaoci koji nisu imali dovoljno vremena da pročitaju tekst do kraja, ostali u zabludi da je u pitanju pravi snimak. 

A na pomenutom Tik Tok nalogu je objavljen još jedan sličan video, iz druge perspektive, označen kao “drugi dio” i takođe obilježen kao AI.  

I kod ovog primjera se jasno primjećuje da je djelo vještačke inteligencije. U trenutku dok se mladunče medvjeda pomjera, njegova šapa iznenada nestaje. 

Na kraju, sam autor ovih klipova je naznačio na koji način stvara video sadržaj. 

“Stvarajući snove uz pomoć vještačke inteligencije. Zakoračite u svijet gdje se magija spaja sa tehnologijom”, piše u opisu naloga @mysticwild na Tik Toku. 

Zbog činjenice da je portal Kurir objavio tekst praćen obmanjujućim naslovom, objavu ocjenjujemo ocjenom klikbejt i lažna vijest. 

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti. 
 
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

Edit: 26.11.2024.

Portal Kurir objavio je ispravku u svom origanalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.

In this article