“Poplava” dezinformacija i teorija zavjere nakon atentata na predsjedničkog kandidata Donalda Trampa, kojoj svjedočimo posljednjih dana, se ne zaustavlja.
Pojedine tvrdnje su izuzetno opasne ukoliko se uzme u obzir kontekst u kojem su plasirane, a posebno imajući u vidu predstojeće predsjedničke izbore, kao i činjenicu da je američko društvo već ozbiljno podijeljeno.
“Građanski rat je u zraku: veterani formiraju jedinice civilne zaštite u SAD-u nakon neuspjelog atentata na Trumpa — raspoloženje se zahuktava!
Istovremeno drugi američki veterani formiraju drugu jedinicu civilne zaštite protiv Trumpa i njegovih pristaša”, piše u jednoj od objava koje smo pronašli na Fejsbuku (1, 2, 3, 4, 5).
U pitanju je dezinformacija.
Video je recikliran, a obrnuta pretraga skrinšota iz snimka pokazuje da je nastao u junu 2023. godine.
Video je tada objavljen na Fejsbuk stranici Udruženja motociklista ratnih veterana iz Mičigena.
Isti snimak je podijeljen i na Instagram nalogu Udruženja motociklista ratnih veterana iz Kalifornije.
Zabilježeni kadrovi nemaju nikakve veze sa udruživanjem i formiranjem jedinica civilne zaštite nakon napada na Trampa, već, kako je istaknuto u opisu videa, riječ je o otvaranju Nacionalne konvencije Motociklističkog udruženja ratnih veterana 2023, a kao datum događaja naveden je 10. jun 2023. godine.
Na zvaničnom vebsajtu Udruženja motociklista ratnih veterana dostupan je i kalendar događaja. Pretragom događaja koji datiraju iz juna 2023, potvrdili smo da je Nacionalne konvencije Udruženja organizovana u periodu od 6. do 11. juna.
Dodatno, španski fakt-čeking portal Newtral ukazao je da je na prslucima ljudi koji se pojavljuju na snimku istaknut amblem koji odgovara zvaničnom amblemu motociklističkog saveza Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
bog činjenice da se na snimku ne vide „veterani koji formiraju jedinice civilne zaštite u SAD-u nakon atentata na Trampa“, već okupljanje Moto udruženja ratnih veterana prije više od godinu dana, objavu ocjenjujemo kao dezinformaciju.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.