Reciklirana fotografija Si Đinpinga ne dokazuje da je doživio moždani udar

298

Na društvenim mrežama kruži informacija da je predsjednik Kine Si Đinping doživio moždani udar. 

Objavu prati fotografija, uz opis: 

“Xi Jinping je imao moždani udar, izvijestila je kineska aktivistica za ljudska prava Jennifer Zeng . To se navodno dogodilo na trećem plenarnom sastanku Centralnog komiteta KPK. Međutim, sama Vlada još nije komentirala ovu situaciju. Ah taj čaj.. 

Fotografije nisu nastale tokom trećeg plenarnog sastanka Centralnog komiteta Komunističke partije Kine, niti su zabilježene u momentu kada je kineski predsjednik doživio moždani udar. 

Datiraju od marta ove godine kada je održana završna sjednica Svekineskog narodnog kongresa, pokazuje obrnuta pretraga fotografija. 

Prva fotografija je dio arhive novinske agencije Rojters, a u opisu je istaknuto:  

“Kineski predsjednik Si Jinping pije iz šoljice na završnoj sjednici Svekineskog narodnog kongresa (NPC) u Velikoj dvorani naroda u Pekingu, Kina, 11. marta 2024. godine”. 

Druga fotografija za koju korisnici društvenih mreža insinuiraju da prikazuje Si Đinpinga u trenutku kada je doživio moždani udar zabilježio je fotograf Associated Press-a (AP).  

Opis fotografije potvrđuje da je nastala na  završnoj sjednici Svekineskog narodnog kongresa koja je održana 11. marta ove godine. 

Dakle, fotografije nisu nastale tokom plenarnog sastanka Centralnog komiteta Komunističke partije Kine koji je održan od 15. do 18. jula. 

Nije bilo zvaničnog demanta da je predsjednik Kine, Si Đinping tokom tog događaja doživio moždani udar.  

Ipak, njegovo javno pojavljivanje svega par dana nakon navodno pretrpljenog moždanog udara navodi na zaključak da je kineski predsjednik ipak dobrog zdravlja. 

Kineska državna televizija China Global Network Television podijelila je video 20. jula, dva dana nakon plenarnog sastanka Centralnog komiteta Komunističke parije, na kojem se vidi kako stoji i klanja se. 

U videu, Si Đinping izražava saučešće nakon smrti bivšeg vijetnamskog predsjednika Ngujena Fu Tronga. 

“Gluvi telefoni” 

Odakle je uopšte potekla vijest o ugroženom zdravstvenom stanju kineskog predsjednika?  

Izgleda da je dječja igra gluvih telefona dobro objašnjenje za mnoge dezinformacije, pa i za ovu. 

Dženifer Zeng, reporterka i aktivistkinja za ljudska prava, prenoseći javno informacije koje su drugi korisnici objavili, rekla je da se navodno na plenarnoj sjednici KPK dogodilo “nešto veliko”.  

Zang je prenijela te tvrdnje u videu koji je objavila na Ju Tjubu, uz iznošenje svojih sumnji. Kao prateći materijal u videu, pojavile su se i ove dvije stare fotografije kineskog predsjednika, za koje je Zeng ukazala da su nastale u martu. Ipak, ovu informaciju su korisnici društvenih mreža zanemarili, a fotografije su se proširile uz pogrešan kontekst. 

Zbog svega navedenog, objave ocjenjujemo kao dezinformaciju. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article