Svijet je obišla vijest o uvođenju i brzom povlačenju odluke o vanrednom stanju u Južnoj Koreji. Uporedo sa njom počele su da kruže i dezinformacije, a o nekima od njih smo pisali. Kako je postala praksa da se svaki centralni događaj u svjetskim medijima brzo “izvrne” i da mu se dodaje i ono čega nema, ni Južna Koreja nije izuzetak.
S obzirom na to da je došlo do komešanja između snaga reda i Korejaca koji su protestovali protiv uvođenja vanrednog stanja, jedna fotografija obišla je internet. Za nju se na nekim profilima tvrdi: (arhivirano: ovdje)
Akcija Juzna Koreja zemlja- zrak,dovoljno je bilo kratko uspostavljanje vanrednog stanja za brzo ciscenje. Na vojnoj odori zaljepljena slika anonimne djevojcice,a inace Juzna Koreja poznata po djecjoj prostituciji i trgovini
SAVE THE CHILDREN
Obrnutom pretragom dolazi se i do jednog statusa (arhivirano: ovdje) na mreži X, gdje su postavljene identične fotografije, za koje autor kaže:
Jedan od vojnika južnokorejskih specijalnih snaga koji su upali u nacionalnu skupštinu u Južnoj Koreji nosio je prišivak ženskog lika iz anima na svom taktičkom šljemu
Drugi korisnik mreže X u komentarima pojašnjava (arhivirano: ovdje) da se radi o anime liku MCX iz serijala Girls frontline (arhivirano: ovdje), koji je počeo kao mobilna video igra, a dobio nastavke u obliku animirane serije i stripa.
Međutim, dodatnom provjerom došli smo do zaključka da je u pitanju fotošop. Na više adresa se može provjeriti originalna fotografija na kojoj se ne vidi šljem na kojem je lik iz animea, već jednostavno rame pripadnika snaga reda. (1, 2, 3) (arhivirano: 1, 2, 3)
Dalje, pretragom pojmova “dječija prostitucija” u kombinaciji sa Južnom Korejom ne dolazi se do mnoštva podataka, koji bi opravdali teoriju iz objave da je upravo ta zemlja poznata po tome. Na internetu postoje tekstovi (arhivirano: ovdje) u kojima se govori da dječija prostitucija jeste jedan od problema u Južnoj Koreji, zemlji od više od 50 miliona ljudi. Međutim, prema drugim podacima (arhivirano: ovdje), Južna Koreja na tom polju ne prednjači:
“UNICEF procjenjuje da se svake godine 1-2 miliona djece mlađe od 18 godina seksualno eksploatiše u prostituciji. Samo u Aziji taj broj se približava milionu. Broj djece koja se bave prostitucijom najveći je u Indiji (400-500.000) i na Tajlandu (200.000).”
U starijim istraživanjima (arhivirano: ovdje) Južna Koreja se takođe ne pominje, već prednjače opet Indija i Tajland, ali se pominju i Brazil, Kolumbija, Rusija, Benin, Filipini…
Kad se sve sabere, narativ da je Južna Koreja odjednom kolijevka dječije prostitucije, a da se to pokušava dokazati fotošopom na kojem se nalazi lik iz anima, jednostavno ne pije vodu. Zbog toga sporna objava dobija ocjene – lažna vijest i teorija zavjere.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.