“Crnogorski vremeplov” izmislio citat grupe “Kamo śutra” 

32

Neformalna studentska grupa “Kamo śutra”, koja je organizovala proteste nakon masovnog ubistva na Cetinju, objavila je (arhivirano: ovdje) da prestaje sa djelovanjem. Tako je stavljena tačka na sva pitanja na temu – šta se dogodilo sa protestima u Crnoj Gori.  

Na stranici Crnogorski vremeplov, koja broji više od 60 hiljada pratilaca, pojavio se navod, koji glasi: (arhivirano: ovdje

“Prestaje sa djelovanjem jer ne možemo ljude da okupimo” 
Grupa “Kamośutra” 

Ispod posta nanizalo se dosta lajkova i komentara, koji su uglavnom podrugljive sadržine na račun organizatora protesta.  

Međutim, kako se navodi u objavi (arhivirano: ovdje) neformalne studentske grupe “Kamo śutra”, a što su prenijeli i mediji (arhivirano: ovdje) – razlog prestanka djelovanja nije zato “što ne mogu da okupe ljude”, niti se to u objavi igdje navodi kao razlog.

Tekst saopštenja glasi:  

“Poštovani građani i građanke,   

Obraćamo vam se ovim putem kako bismo vas i zvanično obavijestili o prestanku djelovanja neformalne grupe studenata “Kamo śutra?”.  

“Naša grupa trudila se da svojim djelovanjem skrene pažnju na to da dva zločina u kojima je stradalo dvadeset troje ljudi, među kojima i četvoro djece, ne smiju biti zaboravljena, te da kao društvo moramo preuzeti kolektivnu i individualnu odgovornost kako se ništa slično ne bi ponovilo. Uprkos velikoj podršci, snazi i volji koju je veliki dio društva pokazao u ovoj borbi, veliki dio javnosti uključujući političke partije i određene medije, mnogo više se bavio nama. Razumljivo je takvo interesovanje u zemlji vječitih prevara, korupcije i podjela, međutim smatramo da ovakva tema nikada nije smjela biti uprljana niti zasijenjena takvim istragama.  

Jedini motiv našeg djelovanja bili su želja da se izborimo za sigurniju i bezbjedniju zemlju i pravdu za nedužno stradale žrtve i njihove porodice.  

Jedini cilj našeg djelovanja bilo je suzbijanje nasilja.  

Borba našeg kolektiva nije uspjela, jer je od samog početka politizovana i sistemski obesmišljavana, što je skrenulo pažnju sa samih zločina za koje još uvijek niko nije preuzeo odgovornost, niti je po svemu sudeći osjeća. Naprotiv, svaki poziv na preuzimanje odgovornosti usmjeren prema donosiocima odluka u ovoj zemlji, tumači se kao personalni napad.  

Organizacija protesta, blokada i performansa zahtijeva ljudstvo i zahtijeva vrijeme. Naš kolektiv je dva mjeseca svoje živote ostavio po strani, svakodnevno se baveći isključivo ovim pitanjem. Zbog svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora, došli smo u situaciju da sa brojem aktivnih članova/ica nismo mogli da garantujemo da možemo organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan.  

Ovo saopštenje trebali smo da objavimo prije mjesec dana, ali smo još uvijek pokušavali da reorganizujemo kolektiv i način rada. Zbog toga dugujemo izvinjenje svim građanima i građankama, a pogotovo porodicama žrtava. Predugo smo nestali iz javnosti bez ikakvog objašnjenja.  

Ovo ne znači da je borba za pravedniju i bezbjedniju Crnu Goru sa nama završena.Na Cetinju građani i građanke organizuju blokade već dva mjeseca, a u nedjelju je najavljena blokada upozorenja od 15:20 do 18:26. Pozivamo sve da se pridruže Cetinjanima i Cetinjankama tog dana.  

Stoga vas, dragi građani i građanke, pozivamo na kolektivnu odgovornost suzbijanja nasilja.  

Još jednom hvala svima koji su zajedno sa nama vodili ovu borbu”, navodi se u saopštenju. 

Nije prvi put da se o neformalnoj grupi studenata Kamo śutra šire dezinformacije, o čemu je Raskrinkavanje već pisalo

Podsjetimo, neformalna grupa studenata “Kamo śutra” organizovala je proteste, blokade i odavanje počasti za žrtve masovnog ubistva na Cetinju, nezadovoljni postupanjem institucija u tom slučaju. Nadležnima su iznijeli set zahtjeva među kojima su ostavka/smjena ministra unutrašnih poslova i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu – Danila Šaranovića i Alekse Bečića.   

Sporna objava dobija ocjenu – manipulisanje činjenicama. 

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

In this article