Crna Gora, EU i SAD ne podržavaju nacizam niti rusku manipulaciju istorijom 

354

Ujedinjene nacije usvojile su rusku Rezoluciju o borbi protiv glorifikovanja Nacizma i Neonacizma koju Rusija Generalnoj skupštini UN predlaže već godinama. 

Za rezoluciju nije glasala velika većina evropskih zemalja kao ni Sjedinjene Američke Države, Kanada, Južna Koreja…  

Proruski tabloid IN4S imao je svoje tumačenje glasanja a koje je, kao što to često biva u njihovom slučaju, bespogovorno u službi ruske propagande.  

„Nacizam je dobrodošao u Crnu Goru, EU, SAD i druge satelite!“, navodi IN4S.  

„Rezolucija sa skoro 126 glasova država sveta usvojena… Sve države bivše Jugoslavije su bile protiv?! Sem Srbije. Nacizam je dobrodošao u Crnu Goru, EU, Bajdenovu SAD i satelite“, tvrdi IN4S. 

Ova Rezolucija nalazi se na agendi Generalni skupštine UN svake godine još od 2013. kada je Rusija počela da je predlaže. Ona u jednom dijelu zaista osuđuje glorifikaciju nacizma ali zapravo ima i drugačije namjere, zbog čega je nijedna od zapadnih država nije podržala.  

Cilj ruske Rezolucije je jasan i na njega su ukazale brojne države – opravdanje agresije na Ukrajinu kroz navodnu borbu protiv Nacizma ili kako bi to vlast u Kremlju rekla – denacifikaciju.  

Predstavnik SAD, Edvard Hartni, u svom objašnjenju zbog čega glasa protiv ruskog predloga objasnio je da je Amerika ponosna što se u Drugom svjetskom ratu borila protiv Nacizma rame uz rame sa Sovjetskim savezom i da kategorički osuđuje svaki oblik Nacizma i Neonacizma.  

„Rezolucija Ruske Federacije ne predstavlja ozbiljan pokušaj borbe protiv Nacizma, antisemitizma, rasizma ili ksenofobije, koji su svi užasne i neprihvatljivi. Naprotiv, Rusija pokušava da instrumentalizuje istoriju Holokausta i Drugog svjetskog rata kako bi opravdala agresiju. Ovo je loše zamaskiran pokušaj da se opravda ruska agresija na Ukrajinu“, rekao je Hartni.  

I iz Evropske komisije objasnili su zbog čega ruski predlog njema podršku članica EU kao ni kandidata za članstvo  među kojima je Crna Gora koja se takođe saglasila sa izjavom Evropske komisije.  

„Radi se o slabo skrivenom pokišaju Rusije da promoviše sopstvenu, iskrivljenu verziju istorije pod maskom borbe protiv Neonacizma. Važno je sjetiti se da za mnoge evropske zemlje kraj Drugog svjetskog rata nije donio slobodu već dalju okupaciju i eksploataciju, više represije i zločina protiv čovječnosti od strane totalitarnih režima. Snažno osuđujemo politički motivisanu zloupotrebu antinacističkog narativa i nedvosmisleno odbijamo netačnu i pogrešnu upotrebu termina „denacifikacija“ kojim se opravdava ruska okrutna i ilegalna agresija na Ukrajinu“, saopšteno je iz Diplomatske službe EU (EEAS).  

I francuski list Le monde objasnio je zbog čega zapadne zemlje glasaju protiv ovog „vječnog“ ruskog predloga podsjećajući da je i Ukrajina 2019. javno osudila svaki oblik Nacizma i Neonacizma ukazujući da je više od osam miliona Ukrajinaca stradalo od Nacizma.  

Prije glasanja usvojen je i amandman koji je predložila Australija a kojim se notira da Rusija želi da opravda agresiju na Ukrajinu na navodnim osnovama borbe protiv Nacizma.  

Kao što Rusija predlaže ovu Reuzoluciju iz godine u godinu, IN4S tako objavljuje laži o navodnoj podršci nacizmu od EU, SAD i drugih država. 

Dakle, Crna Gora, članice EU i Amerika jasno osuđuju svaki oblik Nacizma i Neonacizma, ali nisu podržale Rezoluciju koju predlaže Kremlj iz jasnih razloga – jer ona predstavlja pokušaj pravdanja agresije, što čini jasnim da Nacizam nije dobrodošau ove zemlje kako to tvrdi IN4S.  

Zbog toga njihov članak ocjenjujemo kao manipulaciju činjenicama.  

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

In this article