Ako potražite neku od čuvenih linija Klinta Istvuda iz njegove bogate karijere, sigurno da ćete naići na dosta mudrih. Međutim, društvenim mrežama već duže vrijeme kruži jedan citat koji mu se pripisuje, a koji zapravo nije njegov.
Istvud je, navodno, jednom prilike poručio: (1, 2, 3) (arhivirano: 1, 2, 3)
Ne tražite luksuz u satovima ili narukvicama, ne tražite luksuz u vilama ili jedrilicama. Luksuz je smijeh i prijatelji, luksuz je ne biti bolestan, luksuz je kiša na licu, luksuz su zagrljaji i poljupci.
Ne tražite luksuz u trgovinama, ne tražite ga u darovima, ne tražite ga u zabavama, ne tražite ga u događajima.
Luksuz je da te ljudi vole, luksuz je da te poštuju, luksuz je da ti roditelji žive, luksuz je da se možeš igrati sa svojim unucima, luksuz su male stvari koje novac ne može kupiti.
– Clint Eastwood
Isti navodi dijelili su se i na drugim društvenim mrežama, na engleskom jeziku. (arhivirano: 1, 2) Međutim, sa zvaničnog naloga Istvuda na mreži X u julu je demantovano da je slavni glumac i reditelj to izjavio: (arhivirano: ovdje)
“Lažne poruke i govori… kruže u posljednje vrijeme društvenim medijima, pogrešno povezujući Klinta sa govorom o luksuzu i starenju. Da pojasnimo sve ovo, Klint nije uključen u pisanje ili dijeljenje ovih govora… Klint ne bi išao na internet da piše govore o luksuzu ili starenju. To nije nešto o čemu on obično priča i sigurno ne bi pisao o tome onlajn.”
Iako može djelovati da je u pitanju samo internet fora i da nije toliko bitno šta je ili šta nije rekao jedan lik iz Holivuda, ovaj obrazac na društvenim mrežama i u medijima se ponavlja. Raskrinkavanje je do sada mnogo puta pisalo o lažnim citatima koji su pripisivani Melu Gibsonu, šeiku iz Dubaija, Tesli, ali i Fidelu Kastru, Margaret Tačer, Vladimiru Putinu. Oni nekada mogu imati manju, ali nekada i veliku težinu.
Jedan od primjera je bila lažna vijest da je premijer Mađarske Viktor Orban nazvao predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog – “idiotom koji je napravio masakr u centru Evrope”, neposredno nakon početka ruske agresije.
Temom citata Klinta Istvuda koji nije citat Klinta Istvuda bavile su se i kolege iz Snopes-a. (arhivirano: ovdje)
Zbog svega navedenog, objave dobijaju ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.