Bugarska ne traži pripajanje Sjeverne Makedonije i dijela Ukrajine 

46

Oprobani recept širenja netačnih, neprovjerenih ili polu-informacija je kada se nečija izjava pokuša predstaviti kao stav veće grupe, pa čak i jedne države. To smo do sada imali prilike da vidimo na primjeru Njemačke: regionalni portali su iz dva navrata dali naslove koji upućuju na to da su Njemačka ili Njemci pred izlaznim vratima NATO-a i EU. Međutim, radilo se o stavovima desničarske partije AfD, što je propušteno da se pomene u naslovu.  

Isti princip imamo i sada. Mediji prenose: (arhivirano: ovdje

“U NATO državi traže pripajanje dijela teritorije Ukrajine i cijelu Sjevernu Makedoniju”, naslov je teksta koji je objjavio Alo online., dok podnaslov objave na Fejsbuku glasi: Bugarska mora da vrati južni dio Odeske oblasti, naseljen etničkim Bugarima 

U tekstu se tek dolazi do suštine: jedan bugarski političar, Kostadin Kostadinov iznio je ideju da bi Bugarsku trebalo ujediniti sa Sjevernom Makedonijom i pripojiti joj ukrajinsku Južnu Besarabiju, uz opasku da se Ukrajina raspada. (arhivirano: ovdje) Kostadinov je inače lider desničarske ultranacionalističke partije “Preporod”, koja je na posljednjim izborima dobila oko 13 odsto podrške i postala treća najjača partija u bugarskom parlamentu. (arhivirano: ovdje

Njegov komentar dolazi nakon ekspanzionističkih izjava novog/starog predsjednika SAD, Donalda Trampa, koji poručuje da će preuzeti kontrolu nad Grenlandom, Panamskim kanalom, kao i da će SAD pripojiti Kanadu. (arhivirano: ovdje) Iako se malo kome čini da će Trampove namjere biti sprovedene u djelo, Kostadinovu sve to ima logike. 

Reagovali su iz ministarstva spoljnih poslova Sjeverne Makedonije: (arhivirano: ovdje) 

“Ovakve zlonamjerne izjave zvaničnika sa bugarske političke scene predstavljaju direktan atak na suverenitet, integritet i nezavisnost naše zemlje, a istovremeno su u direktnoj suprotnosti sa pravilima i principima međunarodnog prava, nemiješanjem država u njihove unutrašnje poslovie i politiku izgradnje dobrosusjedskih odnosa…” 

Reagovali su i iz ukrajinske ambasade u Sofiji: (arhivirano: ovdje

“U vezi sa izjavom lidera partije „Preporod” K. Kostadinova o teritorijalnim pretenzijama prema Ukrajini i pozivima na prisajedinjenje „Južne Besarabije“ Bugarskoj, Ambasada Ukrajine apeluje na rukovodstvo Republike Bugarske da se osudi izjava političara koji podstiče na kršenje normi međunarodnog prava, iskrivljuje istorijske činjenice i podstiče preraspodjelu na granicama u Evropi. 

Izjave lidera partije “Preporod” teritorijalnim nasrtajima na Ukrajinu su neprihvatljive za političara iz zemlje članice EU i potvrđuju njegovu sistematsku propagandu narativa Kremlja.” 

O ovom slučaju pisao je i RT Balkan, koji je dao ispravan naslov: “Bugarski političar ide Trampovim stopama: Imamo pravo na ukrajinsku Južnu Besarabiju”. (arhivirano: ovdje

Zbog jasne razlike da “u NATO državi” ne traže pripajanje dijela teritorije Ukrajine i cijelu Sjevernu Makedoniju što se može okarakterisati kao stav bugarske vlade, već je riječ o stavu jednog političara, sporna objava dobija ocjenu – klikbejt.  

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti. 

In this article