Ne stišavaju se teorije oko trans muškaraca/žena, a sve je počelo nakon sage o alžirskoj bokserki Imane Kelif, o kojoj smo pisali. Kao da ona nije bila dovoljna, ponovo je aktuelizovana tema o Brižit Makron.  

Na društvenim mrežama je viralna fotografija koja navodno prikazuje suprugu predsjednika Francuske iz perioda mladosti kada je navodno bila muško i fotografiju – kako izgleda danas. Postove prate navodi poput: (arhivirano: ovdje

Prva dama Francuske ne tako davno bila je musko. To puno objasnjava zabrinjavajuca zbivanja na Igrama u Parizu.  

Brižit Makron se odavno suočava sa istim narativom, a zbog toga je i pravdu potražila i na sudu. U jednom od obraćanja medija, Makronova je rekla da je neko pokušao da se poigra porodičnim stablom njene porodice – Trogno. Kako prenosi Snopes, ona je 2022. rekla:  

„U jednom trenutku, shvatila sam da mi potkopavaju genealogiju“, izjavila je Brižit Makron francuskoj radio stanici u januaru 2022. „Promijenili su moje porodično stablo. Bilo je dobro za tri četvrtine moje porodice, ali onda dolazimo do moga brata i ja sam moj brat… Oni se petljaju u rodoslov mojih roditelja, to je nemoguće.“ 

Što se tiče same fotografije na kojoj se nalazi navodno mlada Brižit koja je bila muško, sve dileme je riješio Rojters. Na fotografiji nije Makronova, već model kojeg je 2019. fotkala Elena Rostunova. U tekstu Rojtersa piše:  

“Međutim, originalna neuređena fotografija, prikazuje mladića kako stoji skrštenih ruku, može se naći na veb stranici Depositphotos’, pripisana freelance fotografkinji Eleni Rostunovoj, koja je rekla Rojtersu da ne prikazuje Brižit Makron.” 

Originalnu fotografiju moguće je pogledati na ovom linku, kao i iz drugog ugla. 

Brižit Makron, rođena je Trogno 1953. i najmlađa je od šestoro djece. A, kako pišu mediji, njena porodica je po čokolatijerstvu u regionu njenog rodnog Amiena. Ima troje djece iz prvog braka.  

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article