Nastavljaju se neredi u Velikoj Britaniji nakon ubistva tri djeteta i ranjavanja drugih na sjevero-zapadu zemlje. Haos na ulicama brojnih gradova pokrenule su lažne vijesti da je napadač migrant koji je u zemlju stigao prošle godine. Zapravo se radi o počiniocu koji je rođen u Kardifu.
S obzirom na nerede, reagovala je i vlada nedavno izabranog premijera Keira Starmera. On je najavio obračun sa ekstremistima, kako na ulici, tako i u onlajn prostoru. Njegov plan naišao je na misinterpretacije, pa se u našem regionu pojavio naslov: (1, 2) (arhivirano: 1, 2)
Novi premijer Velike Britanije uvodi HITNU masovnu cenzuru zbog haosa na ulicama – Svako ko pisne na mrežama biće uhapšen, uključene kamere za prepoznavanje lica
U tekstu se navodi:
“Starmer najavljuje ove mere kao način da se izbori ne sa protestima – on insistira da se radi o „nasilnom neredu“. I on krivi onlajn platforme da su mesta na kojima se to „pokreće“.
To znači da kada vlasti odluče da se neki onlajn govor može smatrati podsticanjem na nasilje, odnosno, po Starmerovim rečima, „nije pitanje slobode govora. To je krivično delo“.
Starmerove riječi pogrešno su predstavljene. Gardijan prenosi šta je tačno rekao:
“Premijer je rekao da „treba postići ravnotežu“ kada su u pitanju napori platformi društvenih mreža da se suoče sa dezinformacijama onlajn, uz potrebu da se razgovara o tome da li bi se mogli suočiti sa posledicama ako ne reaguju…
„Dozvolite mi da kažem i velikim kompanijama na društvenim mrežama i onima koji ih vode: nasilni nered, jasno rasplamsan onlajn, to je takođe zločin, dešava se u “vašem dvorištu” i zakon se mora poštovati svuda.”
Premijer je dodao da apsolutno niko ko je uključen u nerede i širenje dezinformacija ne treba da se pretvara da govori u ime ožalošćenih porodica.
Velika Britanija, dakle, ne uvodi hitnu masovnu cenzuru na društvenim mrežama, već je vlada apelovala na big-tech kompanije da obrate pažnju i daju doprinos u suzbijanju lažnih vijesti. Polemika se zapravo vodi o tome da li će takve kompanije na kraju snositi odgovornost ako se ne uključe.
Svemu tome treba dodati da se u spornom tekstu portala Nulta tačka, poznatom po širenju teorija zavjere, u samom lidu, još navodi:
“Novopostavljeni britanski premijer Keir Starmer obećao je da će “baciti antiglobaliste na kolena” suzbijanjem slobode govora i masovnim hapšenjem građana koji se protive agendi Svetskog Ekonomskog Foruma.”
O teorijama zavjere vezanim za Svjetski ekonomski forum pisali smo iz više navrata tokom godina.
Zbog svega naveenog, sporne objave dobijaju ocjene – manipulisanje činjenicama i teorija zavjere.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.