Ilon Mask sve više se pozicionira u javnoj sferi kao značajan “igrač” na političkoj sceni, u šta smo se uvjerili i tokom posljednjih američkih predsjedničkih izbora.
Mask je učestalo javno podržavao novoizabranog predsjednika SAD-a, Donalda Trampa, a među njegovim objavama bilo je i dezinformacija, na šta je Raskrinkavanje ukazalo.
A upravo su njegove objave na društvenim mrežama razlog zbog kog Velika Britanija navodno namjerava da uhapsi Maska, kako tvrde pojedini korisnici Fejsbuka. (1, 2) (arhivirano)
“Ujedinjeno Kraljevstvo prijeti uhićenjem Elona Muska zbog objava na društvenim mrežama”.
Mask je više puta kritikovao politiku britanske vlade.
Nedavne nasilne demonstracije u Ujedinjenom Kraljevstvu, koje su zahvatile više gradova, uključivale su sukobe organizovane od strane ekstremno desničarskih grupa.
Ovi događaji eskalirali su nakon ubistva tri djevojčice u plesnoj školi, što je pokrenulo talas dezinformacija na društvenim mrežama, uključujući platformu Iks.
Mask je tada izjavio da je “građanski rat neizbježan” i kritikovao je britansku vladu zbog neadekvatnog odgovora na situaciju.
Tačno je i da su iz britanske vlade upućene kritike Masku na račun njegovih provokativnih komentara.
Premijer Keir Starmer ga je osudio zbog takvih izjava, nazivajući ih neopravdanim i zapaljivim. I iz britanske Vlade su naveli da je širenje dezinformacija na društvenim mrežama, uključujući one na platformi Iks, doprinijelo nasilju.
Pojedinci, uključujući i bivše rukovodioce Tvitera, pozvali su britanske vlasti da istraže pravne posljedice Maskovog ponašanja na platformi Iks, ali nema naznaka da će doći do formalne optužbe ili da su britanski zvaničnici uputili “prijetnje hapšenjem”, kako se tvrdi u objavama.
Ne postoje dokazi, ni u kredibilnim medijima, ni na komunikacionim kanalima zvaničnika da Ujedinjeno Kraljevstvo ozbiljno prijeti hapšenjem Ilona Maska zbog njegovih objava na društvenim mrežama.
Na nalozima britanskog premijera i britanske vlade na društvenoj mreži Iks nema sličnih objava.
Dakle, britanska vlada jeste kritikovala Maska zbog komentara koju su okarakterisani kao zapaljivi, ali daleko od toga da te kritike imaju pravni epilog.
Zbog svega navedenog, objave ocjenjujemo ocjenom lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.