Nemile scene iz Skupštine Crne Gore obišle su (arhivirano: ovdje) medije i društvene mreže: neko je na sjednici Ustavnog odbora aktivirao dimnu bombu, nakon čega je nastala prepirka.
Nakon što je snimak sa sjednice dospio u javnost, oglasio se portal Borba, naslovom: (arhivirano: ovdje)
Huliganski napad na ženu: DPS bacio dimnu bombu na sjednicu Ustavnog odbora, Jelena Božović i većina sproveli zakon i raspisali oglas za dvoje sudija Ustavnog suda!
Zatim su naslov sa Borbe i snimak sa sjednice krenuli da se dijele sa nekih profila na Fejsbuku, uz navode: (1, 2) (arhivirano: 1, 2)
Napadnuta srpska poslanica u skupstini CG!!
Jos jedan napad djavoljeg nakota na srpkinju
Iz priloženih snimaka se ne može vidjeti da je bilo ko napao predsjednicu Ustavnog odbora Jelenu Božović, iz redova Nove srpske demokratije (NSD). U tekstu (arhivirano: ovdje) Borbe jedino što bi moglo ukazivati na navodni napad na Božović je dio u kojem se kaže: “Takođe, na snimku se može vidjeti kako poslanik DPS-a Nermin Abdić pokušava od predsjedavajuće Jelene Božović da oduzme materijal, što ona nije dozvolila” i o napadu nema dalje riječi.
Brojni mediji su izvijestili o incidentu u Skupštini, ali takođe ne pominju napad na Božović. Svi uglavnom pišu o dimnoj bombi, a najdalje je otišao portal CDM, koji je situaciju nazvao haosom. (1, 2, 3) (arhivirano: 1, 2, 3)
Na Fejsbuk stranicama Nove srpske demokratije (NSD) i koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG), u kojoj je NSD, takođe nema riječi o navodnom napadu na Božović.
Povodom dešavanja u Skupštini oglasila se i Božović (arhivirano: ovdje) koja je kazala da su zaključci o oglasu za izbor sudija Ustavnog suda usvojeni “nakon prijetnji, galame, opsadiranja sale od strane opozicije, bacanja dimne bombe, pokušaja zastrašivanja, prijetnje zatvorom i drugih mehanizama” koje je, kako je dodala, opozicija koristila u namjeri da je pokoleba.
Zbog nedosljednosti između naslova i teksta portala Borba, kao i nepostojećeg napada na predsjednicu Ustavnog odbora Jelenu Božović, a što se može vidjeti iz priloženog snimka za koji se kaže da je “napadnuta srpska poslanica u skupštini Crne Gore”, sporne objave dobijaju ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.