HPV vakcine prošle su kroz opsežna klinička ispitivanja prije njihovog odobrenja i primjene. 

Nakon svih faza ispitivanja, prilikom čega je vršena procjena bezbjednost i imunološki odgovor na vakcinu kod različitih osoba širom svijeta, nedvosmisleno je potvrđeno da su HVP vakcine visokopouzdane i efikasne u prevenciji HPV infekcija. 

Ipak, struka i dalje mora da vodi bitku sa dezinformatorima.  

Na Fejsbuku je objavljen video (arhivirano) u kojem Saša Borojević, koji konstantno širi neprovjerene i netačne informacije, iznosi više spornih tvrdnji:  

“Imamo u školama promociju HPV vakcine koja pokriva 7 virusa, a ima ih 60 i pričaju o tome kako treba da se vakcinišu bebe. Pa jel beba ima seksualni odnos? A onda kažu da vakcina ima svoj rok trajanja dokle one mogu da pokrivaju. A onda ne kažu još gomilu stvari šta se dogodilo sa HPV vakcinama i sa devojčicama i sa dečacma koji su to primili, koja je to stopa steriliteta. Onda kad sam postavio pitanje, odgovorno sve ovo govorim pred nacionalnom frekvencijom. Dakle, na vašoj televiziji sam postavio pitanje stručnom licu zbog čega se promoviše HPV vakcina, kada će se njeni efekti znati tek 2026. godine”, izjavio je Borojević. 

Borojević je iznio niz netačnih tvrdnji o HPV vakcinama. 

Krenimo od početka.  

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje vakcinaciju djevojčica i dječaka uzrasta od 9 do 14 godina, a ne beba, kako Borojević tvrdi. 

Preporuke SZO-a usvojile su i države u regionu. Na sajtu Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanovic Batut, kao i Instituta za javno zdravlje Crne Gore se i navodi da je najprikadniji uzrast za vakcinaciju upravo u periodu od 9 do 14 godine.  

Netačna je i tvrdnja da su efekti HPV vakcine još uvijek nepoznati. 

HPV vakcine imaju pozitivne efekate koji su dokumentovani kroz istraživanja i klinička ispitivanja. 

Na sajtu Instituta za javno zdravlje navedeno da vakcinacija ima dokazan uticaj na smanjenje širenja HPV-a. 

„Neposredni dokazi su da je među vakcinisanim ženama registrovano značajno smanjenje broja žena sa promjenama na grliću materice, a zavisno od tipa vakcine, takođe je registrovan i dramatični pad obolijevanja od genitalnih bradavica i među muškarcima, i među ženama. Pad prenosa HPV-a, praćen je i smanjenim brojem slučajeva raka grlića materice i drugih vrsta raka povezanih sa HPV-om, što se očekuje i kod nas nakon 10-15 godina primjene vakcine. Studije su dokazale veliko smanjenje HPV infekcija i genitalnih bradavica (čak i do 90%) kod tinejdžerki i mladih žena u Australiji, Belgiji, Njemačkoj, Švedskoj, Velikoj Britaniji, Sjedinjenim Američkim Državama i Novom Zelandu“, navodi se na sajtu Instituta. 

I na sajtu američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti potvrđeno je da sve HPV vakcine imaju visoku efikasnost, i to blizu 100 odsto. 

Pozitivne efekte vakcina potvrđuju i podaci iz zemalja sa visokim stopom vakcinacije, poput Australije. Zabilježeno je značajno smanjenje učestalosti HPV infekcija i prekanceroznih promjena u toj državi, što ukazuje na snažan kolektivni efekat na javno zdravlje.   

Postoje i neželjeni efekti HPV vakcina, koji su izrazito rijetki

“Najčešći neželjeni efekti mogu uključivati crvenilo, otok ili bol na mjestu injekcije, koji bi trebalo da prestanu u roku od nekoliko dana. Drugi uključuju blagu temperaturu, modrice ili svrab na mjestu injekcije, mučninu i bol u rukama, prstima, nogama ili nožnim prstima. Ozbiljni neželjeni efekti, kao što je otežano disanje, su izuzetno rijetki”, navedeno je na sajtu SZO.   

Da se osvrnemo i na tvrdnju da HPV vakcina izaziva sterilitet, što je netačno. 

SZO i CDC su potvrdili da vakcina ne utiče na plodnost. 

“Višegodišnje studije i praćenje primjene HPV vakcine širom svieta su pokazale da je vakcina veoma bezbjedna i da ne predstavlja opasnost po plodnost djevojaka i žena. Nasuprot tome, HPV vakcina može pomoći u zaštiti plodnosti sprječavanjem prekanceroznih lezija na grliću materice i ginekološke probleme u vezi sa liječenjem raka grlića materice”, pojasnili su iz SZO-a

Zbog svega navedeno, objavu ocjenjujemo kao lažnu vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article