Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost, Đozep Borelj, ponovo je izvučen iz konteksta. Portali Webtribune i Intermagazin objavili su naslov, koji su prenijeli i neki korisnici društvenih medija, a koji glasi: (1, 2, 3, 4) (arhivirano: 1, 2, 3, 4

Borelj priznao: Ukrajina nam više nije važna 

U samom tekstu na oba portala (arhivirano: 1, 2), koji je identičan, kaže se da je Borelj rekao da sukob u Ukrajini sve više blijedi u svjetskim medijima, koji su sada preokupirani dešavanjima na Bliskom istoku. Dakle, naslov ne odgovara tekstu.  

Borelj je gostovao na jednom španskom radiju i tom prilikom je rekao: (arhivirano: ovdje

“Više ne pričamo toliko o ratu u Ukrajini, kao da je završen, ali ne, uvjeravam vas da nije završen; nastavlja se istim intenzitetom…” 

O tome je čak pisao i ruski Tass, koji je dao naslov: (arhivirano: ovdje

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost priznaje da je sa ukrajinskog sukoba skrenuta pažnja 

Da Borelj sigurno nije ništa slično rekao, kao što se navodi u naslovu pomenutih portala, govori i to da se on prije dvije sedmice sastao sa ukrajinskim šefom diplomatije, Andrijem Sibihom. Nakon sastanka, Borelj je, između ostalog, izjavio: (arhivirano: ovdje

“Osiguranje najboljih mogućih kapaciteta ukrajinskih oružanih snaga je od suštinskog značaja. Ukrajinske oružane snage su pod velikim pritiskom duž linije fronta – linije fronta koja je duža nego prije ljeta. Moramo da nastavimo da pružamo više kapaciteta ukrajinskim oružanim snagama i da povećamo našu misiju obuke. Produžićemo mandat Misije vojne pomoći EU Ukrajini za naredne dvije godine. Nadam se da ćemo naći konsenzus da povećamo njen mandat.” 

Prevedeno: EU, pa samim tim i Borelj, i dalje stoje uz Ukrajinu.  

Svemu ovome treba dodati da smo prije nekih pola godine pisali na sličnu temu i dokazivali da Borelj nije priznao da je Evropskoj uniji Izrael bitniji od Ukrajine. 

Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article