Bez dokaza da su UAE zamrznuli ugovor za lovce iz Francuske

99

Ne stišavaju se strasti oko hapšenja prvog čovjeka mreže Telegram, Pavela Durova. On je trenutno na slobodi jer je platio kauciju od pet miliona dolara, ali ne smije da napušta Francusku.  

S obzirom na to da on ima i francuski i pasoš Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), na internetu je počela da kruži teorija u raznim formama, ali čija suština glasi: (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8)  

Ujedinjeni Arapski Emirati zamrznuli su ugovor o kupovini 80 borbenih aviona iz Francuske: hapšenje Durova razbesnelo je šeike. 

Ujedinjeni Arapski Emirati preduzeli su drastične mere zamrzavanjem ugovora o kupovini 80 francuskih borbenih aviona posle hapšenja Pavela Durova. 

Tvorac Telegrama, koji se lično poznaje sa sinom premijera UAE, našao se u centru međunarodnog skandala koji je do krajnjih granica razbesneo šeike. 

Stručnjaci smatraju da je svojim postupcima Francuska napravila ozbiljnu grešku, izazvavši gnev uticajnih saveznika. Sada Pariz plaća za svoju brzopletost, a budućnost dogovora, kao i poverenje UAE, visi o koncu 

U nekim od objava navode prati i video navodno sa mreže Al Džazira, koja izvještava o istom.

Međutim,  za cijelu ovu priču nema dokaza. Njom su se bavili svjetski fekt-čekeri kao što je Full fact. Oni su dobili odgovor od Al Džazire da spomenuti video nije njihov:  

“Sadržaj koji kruži na društvenim mrežama u kojem se tvrdi da su UAE zamrznuli kupovinu 80 borbenih aviona iz Francuske i pripisuje ovu vijest Al Džaziri je lažan i mi opovrgavamo ovo pripisivanje medijskoj mreži.” 

Oglasio se i novinar BBC-ja, Šajan Sardarizadeh – specijalizovan za dezinformacije, zaprepašćen količinom pregleda, lajkova i šerova lažnog Al Džazira videa. On kaže da je u pitanju “dio velike prokremljovske dezinformacione operacije koja proizvodi lažne video snimke u ime mejnstrim medija.” 

U tekstu Full fact-a, ali i kolega iz Open-a navodi se i to da nema vijesti o zamrzavanju ugovora za nabavku lovaca. U prilog tome dodaje se da nema takve informacije na sajtu ministarstva vanjskih poslova UAE. 

Zbog lažnog videa pripisanog popularnom mediju kao što je Al Džazira, ali i nedostatka dokaza da su UAE stopirale nabavku borbenih aviona iz Francuske, sporne objave dobijaju  ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article