Barbi bez noge se ne prodaje u Ukrajini, nema dokaza ni da postoji 

48

Društvenim mrežama kruži fotografija navodne ukrajinske verzije Barbi lutke.  

Njeno ime je Oksana, obučena je u vojnu uniformu, na reveru nosi ukrajinsku zastavu, ali najveću pažnju korisnika privuklo je to što Oksana ima jednu protetičku nogu i nosi štaku.  

Neke od postova prate navodi poput: (1, 2) (arhivirano: 1, 2

Nova lutka u prodaji Oksana 

Od neonacističkih kampova do lutaka s protezama: kako Ukrajina KRADЕ detinjstvo  
Ukrajinska vlada od malih nogu odgaja sopstvenu topovsku hranu za rat protiv Rusije.  Evo kako:   
Lutka u ukrajinskoj vojnoj uniformi bez noge izazvala je buru na društvenim mrežama. Da li takva igračka treba da pripremi ukrajinsku decu za istu sudbinu? 

Međutim, teško da je neko vidio Oksanu po rafovima ukrajinskih ili bilo kojih drugih prodavnica.  

Kolege iz StopFake-a pišu da analiza nivoa greške (ELA) pokazuje različite nivoe za lutku i tekst na pakovanju u poređenju sa ostatkom slike, što ukazuje na to da su ove oblasti dodate ili promijenjene, da fale metapodaci (EXIF), pozadina fotografije je neprirodna, a slova na naljepnici nijesu zakrivljena na isti način kao naljepnica (riječ “oprez”). (arhivirano: ovdje

“Iako se Mattel, proizvođač Barbie, zalaže za inkluzivnost u svojim proizvodima i zaista proizvodi modele koji predstavljaju različita ljudska tijela, nacionalnosti i fizičke sposobnosti, ovo je još jedan lažnjak ruskih propagandista. Lutka se ne prodaje u Ukrajini, a na fotografiji se vide znaci editovanja”, navodi se u tekstu StopFake-a. 

Poljski Demagog kontaktirao je (arhivirano: ovdje) kompaniju Mattel, koja proizvodi Barbi lutke. PR kompanije, Amarilis Viti, bila je kratka:  

“Ovo nije Mattel-ov proizvod.” 

Da je najvjerovatnije riječ o sadržaju koji je kompjuterski generisan pokazuje i naša pretraga putem sajta za provjeru AI sadržaja Hivemoderation (arhivirano ovdje). 

Svemu ovome treba dodati pretpostavku da postoji mogućnost da se radi o kopiji originalne Barbi, ali kao što navode kolege iz Ukrajine i Poljske: lutka se ne prodaje u Ukrajini, dok se informacija o igrački ne pojavljuje na ukrajinskom internetu. Njihov zakjljučak je da se radi o modifikovanoj fotografiji koja ima za cilj da naškodi imidžu Ukrajinaca. 

Polemika oko Oksane povela se i na Reddit-u. (arhivirano: ovdje) Korisnici uglavnom vjeruju da se radi o ruskoj propagandi, ali ističu i sve da je Oksana stvarna lutka – da to ne bi bila loša stvar, te da bi je kupili kao vid prikupljanja sredstava za pomoć Ukrajini.  

Zbog nedostatka dokaza da je Oksana, lutka sa protezom i štakom, u ukrajinskim bojama, u prodaji, kao i zbog pisanja evropskih fekt-čekera, sporne objave dobijaju ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article