Uragan Helena odnio je (arhivirano: ovdje) više od 200 života u SAD i već je proglašen za najsmrtonosniji još od Katrine 2005. S obzirom na to da je još malo ostalo do predsjedničkih izbora, uragan je poslužio političarima za obračun. I ne samo njima. Čak i nekim korisnicima društvenih mreža… 

U jednom postu (arhivirano: ovdje) može se vidjeti kolaž poplavljenog područja, iako nije naznačeno odakle dolazi, kao i fotografija aktuelnog predsjednika SAD, Džoa Bajdena, kako leži na plaži. Post prate navodi: 

Biden, najviši službenik naroda u perjanici demokracije nije ni posjetio potopljena i razorena područja SAD-a već se sunča na plaži pred svojom kućom u Delawareu, dok s druge strane diktator iz Sjeverne Koreje obilazi sva potopljena područja svoje siromašne zemlje. 

Međutim, fotografija Bajdena koji se sunča nije aktuelna, već je od prošle godine. Independent je objavio članak (arhivirano: ovdje) desetog jula 2023. pod naslovom: 

Bajden se opušta na delaverskoj plaži sa suprugom Džil 

U tekstu se navodi: 

“Džo Bajden je proveo neko vrijeme izležavajući se i sunčajući na plaži Rehobot u Delaveru u subotu 8. jula. Primijećen je zajedno sa svojom suprugom Džil Bajden i drugim članovima porodice uoči svog puta u Evropu. Predsjednik je otputovao iz SAD u nedjelju i narednih dana će boraviti u tri zemlje posvećujući pažnju savezima koji su testirani ruskom invazijom na Ukrajinu.” 

Bajden je prošle nedjelje posjetio pogođena područja. Drugog jula bio je u Griru u Južnoj Karolini, a mediji su prenijeli (arhivirano: ovdje):  

“Bajden je obišao pogođeno područje iz svog helikoptera Marine One, leteći iznad poplavljenih puteva, obaljenih stabala i ruševina i kamiona za hitne slučajeve i oborenih dalekovoda. U jednoj oblasti, kuće su bile djelimično pod vodom i bilo je teško razlikovati jezero od kopna.” 

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – dezinformacija.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article