Alžirac suspendovan zbog kilaže, ne zbog odbijanja borbe protiv Izraelca 

204

Brojni domaći i regionalni portali (1, 2, 3, 4, 5) (arhivirano 1, 2, 3, 4, 5), kao i stranice sa društvenih mreža (1, 2, 3) (arhivirano 1, 2, 3), su prenijeli informaciju da je alžirski džudista Mesud Reduan Dris diskvalifikovan sa Olimpijskih igara u Parizu zbog odbijanja da se 29. jula bori protiv izraelskog takmičara Tohara Butbula. Ova tvrdnja je netačna i predstavlja ozbiljno krivljenje stvarnih događaja. 

Tako, između ostalih, i portal Javnog servisa, Radio-televizije Crne Gore (arhivirano), prenosi: 

Alžirski džudista Dris Mesaud izbačen je sa Olimpijskih igara pošto je odbio da izađe na borilište protiv rivala iz Izraela Tohara Butbula, nakon čega je usliedila automatska diskvalifikacija. 

Razlog je rat između Izraela i Palestine protiv kog Mesaud protestuje. 

Mesaud je trebao da debituje na Olimpijskim igrama. 

Ubrzo se oglasio i Olimpijski komitet Izraela, koji je osudio ovakav potez. 

“Toharov protivnik je uklonio sebe sa takmičenja. Izraelska delegacija će nastaviti da se takmiči sa olimpijskim vrijednostima na umu, vjerujemo da ovakvom ponašanju nema mjesta u sportu”, naveli su iz OK Izralea. 

Istina je da je Dris diskvalifikovan, ali razlog za diskvalifikaciju nije povezan sa politikom ili njegovim odbijanjem da se bori protiv izraelskog takmičara. Prema zvaničnim izvorima, uključujući Međunarodnu džudo federaciju (IJF) i nekoliko velikih medijskih kuća, poput Guardian-a i BBC-a (arhivirano 1, 2),  Dris je diskvalifikovan jer je tokom zvaničnog vaganja imao 400 grama više od dozvoljene težine za svoju kategoriju ispod 73 kilograma. 

Prema izvještaju IJF-a (arhivirano), Dris je stigao na vaganje samo deset minuta prije isteka roka, a nakon što je utvrđeno da je premašio dozvoljenu težinu, automatski je diskvalifikovan iz takmičenja. 

Dana 28. jula 2024. godine, Messaoud Redouane Dris iz Alžira diskvalifikovan je tokom zvanične kontrole težine zbog prekoračenja dozvoljene težine za 400 grama. Ovakvi incidenti se mogu dogoditi na svakom takmičenju; tokom Olimpijskih igara u Tokiju četvoro sportista nije prošlo kontrolu težine. 
Tokom zvanične kontrole težine na Olimpijskim igrama u Parizu, gospodin Dris je stigao na sesiju kontrole težine deset minuta prije roka i utvrđeno je da ima 400 grama više od dozvoljene težine za takmičenje. 
Međunarodna džudo federacija (IJF) čvrsto se zalaže za principe fer pleja, olimpijskog duha i nediskriminacije. Vjerujemo da sport treba ostati sfera integriteta i pravičnosti, slobodna od uticaja međunarodnih sukoba. Nažalost, sportisti često postaju žrtve šireg političkog sporenja, što je suprotno vrijednostima sporta. 
U skladu sa pravilima organizacije sporta IJF-a, svaki sportista koji ne zadovolji težinske kriterijume tokom zvanične kontrole težine diskvalifikovan je sa takmičenja. Ne možemo opravdati status prekomjerne težine gospodina Drisa, ali ostajemo posvećeni osiguravanju da se svi sportisti takmiče pod jednakim i poštenim uslovima. 
Nakon Olimpijskih igara, biće sprovedena potpuna revizija i istraga situacije, te će biti poduzete dalje mjere ako se za to ukaže potreba. 

Imajući u vidu političku situaciju na bliskom istoku, nije iznenađujuće da je cio događaj dobio ozbiljnu političku konotaciju. Tako, u članku koji je objavio Reuters (arhvirano), ističe se reakcija predsjednika Izraelskog olimpijskog komiteta koji je izrazio nezadovoljstvo zbog incidenta sa Drisom, nazivajući njegovu diskvalifikaciju “namjernim povlačenjem iz takmičenja”. U saopštenju se jasno stavilja do znanja da smatraju ovakvo ponašanje neprimjerenim i suprotnim sportskim vrijednostima. Njihov takmičar, Tohar Butbul, nije krio svoje razočaranje zbog propuštene prilike da se takmiči, ističući kako je bio spreman za borbu i razočaran što je ona otkazana pod ovakvim okolnostima. 

Uz to, Reuters napominje da je Dris dobio nezvaničnu podršku iz alžirskih medija i od sponzora olimpijskog tima Alžira, koji su pohvalili ovakav ishod, interpretirajući ga kao čin podrške palestinskom narodu. U članku se takođe podsjeća i na slučaj iz 2021. godine, kada je alžirski džudista Fethi Nourine na Olimpijskim igrama u Tokiju odbio da se bori protiv izraelskog takmičara, što je rezultiralo njegovom desetogodišnjom suspenzijom od strane Međunarodne džudo federacije​  

U zaključku, tvrdnja da je Messaoud Dris odbio borbu sa izraelskim takmičarem zbog političkih razloga i da je zbog toga diskvalifikovan, nema utemeljenje u stvarnosti. Drisova diskvalifikacija je bila rezultat prekršaja sportskih pravila, a ne političkog protesta​. 

Ovo je još jedan slučaj koji nam pokazuje koliko su sport i politika duboko isprepleteni, te kako pojedini incidenti, poput diskvalifikacije Drisa, mogu postati više od pukog sportskog događaja. U vremenu kada se svaka odluka i čin tumače kroz prizmu globalnih odnosa i sukoba, neophodno je podsjetiti se na osnovne vrijednosti sporta – fer plej, poštovanje i jednakost. Bez obzira na političke tenzije i pritiske, sportisti bi trebali ostati ambasadori mira i zajedništva, jer samo tako sport može zadržati svoju ulogu mosta između kultura i naroda. Ovakve objave raksrinkale su i naše kolege iz Sarajeva. 

Ove objave stoga dobijaju ocjenu – lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article