Alo online već vidi ruske nuklearke kako padaju na Podgoricu 

107

Dodatno zaoštravanje odnosa između Rusije sa jedne i SAD i njihovih saveznika sa druge strane rezultiralo je nizom poteza koji su u svijetu izazvali nove strahove od dalje eskalacije sukoba. 

Naime, inicijalna kapisla novih tenzija bila je odluka odlazećeg američkog predsjednika Džoa Bajdena, čija je administracija dala zeleno svijetlo Ukrajini da koristi američko oružje za dublje udare na rusku teritoriju. 

Ovakav potez SAD sasvim logično neprijateljski je dočekan u Kremlju, pa je kao odgovor na potez SAD, ruski lider Vladimir Putin potpisao novu nuklearnu doktrinu. 

Takav korak interpretiran je na razne načine u medijima širom svijeta, a pojedini portali u našoj regiji predstavili su Putinovu reakciju kao najavu udara Rusije na zemlje NATO-a, među kojima je čak i Crna Gora. 

„RUSKE NUKLEARKE PADAJU NA PODGORICU! Ovo je ključ nove Putinove doktrine, a osveta je već počela!“, objavio je portal Aloonline (arhivirano: ovdje)

„U realnim uslovima, paragraf 11. će automatski aktivirati i paragraf 10. To znači da u slučaju da Ukrajina napadne Rusiju raketama dugog dometa, Moskva SAD smatrati državom agresorom. To znači da će se, čim se neka država smatra agresorom, automatski aktivirati paragraf 10. i da će Rusija smatrati za agresorima sve zemlje koje su u savezu sa SAD. Prosto rečeno, ako Ukrajina napadne Rusiju raketama dugog dometa, sve zemlje koje su u vojnim savezima sa SAD postaju automatski postaju odgovorne za napada, i moguće mete Rusije. Npr. Grčka, Bugarska, Francuska, Crna Gora…“, piše Alo.

Ovaj članak podijeljen je i na Fejsbuku (arhivirano ovdje). 

Šta znači ažurirana nuklearna doktrina Rusije? 

Temeljno načelo ruske doktrine je da je upotreba nuklearnog oružja krajnja mjera za zaštitu suvereniteta zemlje. 

Potez SAD svakako je naveo Putina da postojeću doktrinu ažurira, međutim dopune ne sadrže plan da se bombarduje konkretno bilo koja članica Alijanse. 

„Konkretno, izmijenjena doktrina proširuje raspon zemalja i vojnih saveza koji podliježu nuklearnom odvraćanju, kao i popis vojnih prijetnji kojima se tako treba suprotstaviti. Osim toga, u dokumentu se navodi da će Rusija sada svaki napad nenuklearne zemlje koju podržava nuklearna sila smatrati zajedničkim napadom. Takođe, Moskva zadržava pravo razmotriti nuklearni odgovor na napad konvencionalnim oružjem koji prijeti njenom suverenitetu. Prethodna verzija ruske nuklearne doktrine odobrena je u junu 2020. godine, te je zamijenila sličan dokument koji je bio na snazi deset godina“, objavio je RSE.  

“Predlaže se da se agresija na Rusiju od strane bilo koje nenuklearne države, ali uz učešće ili podršku nuklearne države, smatra njihovim zajedničkim napadom na Rusku Federaciju”, rekao je Putin.  

On je dodao da će Moskva razmotriti takav potez ako dobije pouzdane informacije o početku masovnog prekograničnog napada vazdušnim putem iz strateških i taktičkih avijacija, krstareće rakete, dronovi i hipersonično oružje. 

Ovakva, besmislena pisanja, dolaze nakon što je Rusija saopštila da je Ukrajina na njenu teritoriju ispalila rakete koje joj je isporučila Amerika.  

Istog dana kada Alo online izvještava da je osveta Rusije već počela, Rojters je izvijestio da je Putin  otvoren za razgovore o primirju u Ukrajini sa Donaldom Trampom, ali da isključuje bilo kakve veće teritorijalne ustupke i insistira da Kijev odustane od ambicija da se pridruži NATO-u. 

Da bude jasnije, Crna Gora jeste nenuklearna sila, i ukoliko bi, recimo izvršila agresiju na Rusiju uz podršku Amerike ili neke od nuklearnih država, podlegla bi Putinovoj doktrini.  

Redakcija Raskrinkavanja, ali i svako drugi, može potvrditi da Crna Gora nije izvršila agresiju na Rusiju. 

Ruska državna televizija emitovala je TV prilog u kojem govori u hipotezama o širem sukobu sa Zapadom. U sklopu priloga prikazana je mapa Evrope gdje su označene pojedine prijestonice koje bi u zamišljenom scenariju mogle biti meta ruskih projektila. Ni na ovoj mapi nema Crne Gore.  

Imajući u vidu činjenice i stvarnost – da nismo izvršili agresiju na Rusiju uz pomoć nuklearne države, da nema nikakve osvete što bi trebalo da zna i redakcija tabloida Alo online čija je redakcija takođe u Podgorici objavu smo ocijenili kao dezinformaciju. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

Takođe, objava dobija i ocjenu klikbejt. Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti. 

In this article