Alo lažno tvrdio da je ubica sa Cetinja pred masakr „pozivao na ubistvo Srba“ 

371

Masovno ubistvo na Cetinju, jedna od najvećih tragedija u savremenoj istoriji Crne Gore nekim portalima poslužila je za plasiranje govora mržnje, bljuvanje nacionalizma i dezinformacija.  

Umjesto da se bave činjenicama, koje se u ovakvim slučajevima i više nego dovoljne, koje govore da je Aco Martinović ubio 13 nedužnih sugrađana, pojedini mediji pokušali su da čitav slučaj gurnu u nacionalističke vode. Sve to dezinformišući publiku.  

Portal Alo.rs objavio je tekst i video grupe ljudi koji pjevaju pjesmu Marka Perkovića Thompsona, uz tvrdnju da se radi o ubici sa Cetinja.   

„MONSTRUM SA CETINJA VESELIO SE UZ TOMPSONOVE USTAŠKE PESME, PA POZIVAO NA UBISTVO SRBA “Stići će vas naša ruka i u Srbiji” URLAO JE BEZUMNIK“, objavio je Alo.  

„Na društvenim mrežama osvanuo je snimak na kojem je Aco Martinović (45) sa još dve osobe i raspiruje mržnju. Da stvar bude još strašnija, na snimku je navodno i njegova sestra koju je kasnije usmrtio“, tvrdi Alo. 

Isti video iste tvrdnje dijelili su i pojedini korisnici društvenih mreža. Istu informaciju objavio je i portal Srpska info koji je u međuvremenu uklonio tekst.  

Iako su policija i svi mediji raniji objavili fotografiju Aca Martinović, iako je na osnovu najprostijeg upoređivanja jasno vidi da nijedna od osoba na snimku nije masovni ubica sa Cetinja, Alo je ustvrdio da snimak prikazuje Aca Martinovića „kako peva i veseli se s još dve osobe neposredno pre masakra“.  

Aco Martinović 

Redakcija Raskrinkavanja uputila je Upravi policije Crne Gore pitanja da li se na snimku nalazi Martinović, na šta smo dobili negativan odgovor.  

„Nije riječ o A.M.“, saopšteno nam je iz policije uz potvrdu da su im druga lica sa snimka poznata. 

Takođe, i više osoba sa Cetinja, uključujući i potpredsjednika Skupštine Prijestonice, Mirka Stanića, potvrdilo nam je da na snimku nije Martinović. Redakciji Raskrinkavanja su poznata imena osoba sa snimka ali ih nećemo objavljivati jer je procjena redakcije da to nije u javnom interesu.  

Kako je jasno, a i zvanično potvrđeno da na snimku nije Martinović, članak portala Alo i objave na Fejsbuku, objavljeni u momentu kada je cijela država bila u šoku, dobijaju ocjenu lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.