Nakon tri godine, njemački kancelar Olaf Šolc doputovao je ove nedjelje u Kijev i sastao se ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Ova posjeta dolazi u vrijeme kada se ukrajinske snage povlače na frontu i kada skori povratak Donalda Trampa u Bijelu kuću podstiče strahovanja od prekida američke pomoći Kijevu. 

Šolc je obećao da će njegova zemlja nastaviti sa pružanjem vojne pomoći Ukrajini uprkos kritikama kod kuće zbog mješovitih signala o ratu usred predizborne kampanje, prenosi Politiko (arhivirano). 

Međutim, pojedini “domišljati” korisnici Tredsa (arhivirano) iskoristili su ovaj susret za kreiranje obmanjujućeg sadržaja. 

Riječ je o kratkom video snimku koji prikazuje Zelenskog kako grli svog njemačkog kolegu. 

Riječ je snimku koji je nastao uz pomoć alata vještačke inteligencije i nije stvaran. 

 
Video smo pronašli, obrnutom pretragom skrinšota, i na Ju Tjubu gdje je naznačeno da je u pitanju AI sadržaj. 

Svakom prosječnom konzumentu ovakvog i sličnog sadražaja sumnju u vjerodostojnost prije svega izaziva neobična prisnost koja nije karakteristična za diplomatske sastanke. 

Osim toga, lice Šolca pravi neprirodne grimase i promjene. 

Da li je u pitanju manipulacija snimkom ili ne – potražili smo odgovor i od alata koji prepoznaju sadržaj koji je nastao uz pomoć vještačke inteligencije (AI). Rezultat? Najvjerovatnije je da je video nastao zahvaljujući vještačkoj tehnologiji. 

Originalne fotografije i snimci sustreta Šolca i Zelenskog dostupni su na zvaničnim kanalima komunikacije Savezne vlade Njemačke

Izvor: Zvanični veb sajt Savezne vlade Njemačke 

Podrška Ukrajini 

Šolcova posjeta Kijevu uslijedila je u trenutku kada se u Njemačkoj vodi žustra debata o vojnoj podršci Ukrajini, uoči vanrednih izbora zakazanih za 23. februar. 

„Danas ovo jasno kažem Putinu: Imamo izdržljivost i stajaćemo uz Ukrajinu koliko god bude potrebno“, rekao je Šolc na konferenciji za novinare zajedno sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, prenio je Politiko. 

Debata je postala intenzivna zbog različitih stavova o tome koliku vojnu pomoć Ukrajina treba da dobije, a ključni akteri dva suprostavljena politička pola su upravo aktuelni kancelar Olaf Šolc i lider konzervativne opozicije, Friedrih Merz. 

Dok je Šolc bio oprezan u pogledu davanja teškog naoružanja Ukrajini, poput raketa dugog dometa Taurus, uz argument da bi to moglo dovesti do dalje eskalacije sa Rusijom, posebno zbog nuklearnih prijetnji, Merz je kritikovao Šolca zbog rezervisanog stava. Šolcov rival se zalaže za agresivniji pristup, uključujući i slanje Ukrajini potrebnog naoružanja za suprotstavljanje ruskoj agresiji. 

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – lažna vijest.   

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article