U nedostatku kreativnih teorija zavjere, neki korisnici društvenih mreža se prisjete onih starih, pa ih upare sa nekim drugim i tako dobijamo teoriju koja je toliko apsurdna, da je zanimljiva.
U jednom videu na Fejsbuku (arhivirano: ovdje) vidi se čovjek koji pokazuje na nešto što naziva 5G tornjem, a za koji kaže da se zove baš kao jedna od najpoznatijih farmaceutskih kompanija na svijetu koja proizvodi i vakcine – Fajzer. Zatim se ulazi u objašnjenje 5G tornja, njegovih komponenti i iznosi tvrdnja:
Ovo je 5G toranj. Možete vidjeti da je to 5G toranj po izgledu zato što ima 5G antene svuda na sebi. Ali ovaj 5G toranj ima nešto posebno, on se zove Fajzer 5G. Nisam siguran šta to znači, sami izvucite zaključak jer ja upravo jesam. Baš je interesantno.
Hajde da vidimo zašto se zove 5G Fajzer
Ovo je 5G toranj ovaj ovde i ovi su 5G radio emiteri, a ovo je taj koji vas pogađa, ovo je za vaše mobilne telefone, sve ovo je 5G. Ovo je kontrolor koliko se emituje u okolnom području. A ovo je prostor u kojem je sav 5G. Ovo je polovina jednog, a ovo polovina drugog, a kada ih spojite zajedno oni kreiraju “korona virus”. Kada ovo izađe iz cevi kroz antene projektuje se sve kroz vas. Takođe ako ste primili “vakcinu” onda je bar 30 puta gore, zato ja nisam vakcinisan jer da jesam već bih bio mrtav.
Ono na šta čovjek u videu pokazuje moguće da jeste 5G toranj. To je moguće provjeriti pretragom pojmova. Ono što je nemoguće dokazati jer je jednostavno suludo je teza da 5G toranj ili njegovi dijelovi kreiraju ili emituju koronavirus. U dokumentima strukovnih organizacija kaže se da postoje dvije teorije kako je epidemija koronavirusa krenula:
“Trenutna argumentacija se vrti oko dvije kontradiktorne teorije: scenarija laboratorijskih događaja prelivanja i ljudskog kontakta sa zoonotskim bolestima.”
BBC je ranije pisao o tome da definitivni uzrok možda nikada nećemo imati, ali da su u igri dvije gorepomenute teorije.
Dakle teško, odnosno nemoguće je da se koronavirus kreira ili prenosi putem 5G mreže. Kao što smo, nažalost, osjetili on se prenosi kao i svaki drugi virus – bliskim kontaktom.
Sporna objava dobija ocjenu – teorija zavjere.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.