Stara laž za novu obmanu: Papa Franjo nije ljubio ruke Rokfelerima, Rotšildima ni Kisindžeru 

63

Nakon smrti pape Franja, na društvenim mrežama se ponovo pojavljuje stari snimak (arhivirano), uz tvrdnje da papa ljubi ruke članovima porodica Rokfeler, Rotšild i bivšem američkom državnom sekretaru Henriju Kisindžeru. Riječ je o dezinformaciji koja je više puta demantovana, a njeno ponovno širenje jasno pokazuje pokušaj manipulacije osjećanjima javnosti u osjetljivom trenutku. 

Snimak je na Facebook stranici objavljen uz sljedeći opis: 

“Sjećam se: 

Papa je poljubio noge cionistima Rothschildima, Rockefelleru i Kissingeru 

…. Izrael za kraj konačno spašenje/ oslobođanje od strane cionista 

Uhičenja slijede  

Protokoli sionskih mudraca 

Nakon 1700 godina: 

Uskrs: Ekumensko čudo na Sionu 

Scenarij 

VELIKO BUĐENJE 

OSLOBOĐENJE ČOVJEČANSTVA 

PREDSTAVLJAMO GESARA 

Svjetska banka je spremna za GESARA 

Projekt ODIN je dio Quantum Starlink-a 

Projekt ODIN 

10 dana 

3 x 8 sati izviđanja 

Zamračenje je pripremljeno‼️, Picture 

Konačni raspad financijskog sustava temeljenog na dugu…. 

Internet ISKLJUČEN / Starlink i Twitter s UKLJUČENIM XRP-om 

XRP radi

Važne vijesti o Starlinku, XRP-u, QFS-u i padu Satanic Matrixa 

Šta prikazuje sporni snimak? 

Snimak traje nepuni minut, niske je rezolucije i nejasnog kvaliteta, prikazujući papu Franja kako se susreće sa nekoliko osoba, među kojima su i muškarci i žene. Tokom susreta, djeluje kao da papa nekima od njih ljubi ruku. Snimak sam po sebi ne pruža nikakav dokaz o identitetu osoba prikazanih u kadru. 

Međutim, dostupni zvanični izvori, kao što su YouTube kanal Memorijala Jad Vašem, zvanični kanal izraelskog premijera, kao i brojne medijske kuće poput The Guardian-a (arhivirano), potvrđuju da snimak prikazuje susret pape Franje sa preživjelima Holokausta tokom njegove posjete Memorijalu Jad Vašem u Izraelu 2014. godine. 

Papa se tada susreo sa šestoro preživjelih iz Holokausta (arhivirano): Avrahamom Haršalomom (Fridbergom), Džozefom Gotdenkerom, Mošeom Ha-Elionom, Eliezerom (Lolekom) Grinfeldom, Sonjom Tunik-Geron i Čavom (Evom) Šik. 

Niti jedan od ovih ljudi nije član porodice Rokfeler, Rotšild niti je bivši državni sekretar Henri Kisindžer. U izvještajima (arhivirano) Memorijalnog centra Jad Vašem, arhivama međunarodnog faktčekerskog portala AFP (arhivirano) i drugim medijskim izvještajima nema ni pomena o prisustvu bilo kojeg člana pomenutih porodica. 

Porijeklo i namjera dezinformacije 

Tvrdnje da papa Franjo ljubi ruke Rokfelerima, Rotšildima ili Kisindžeru nastale su kao dio šireg narativa teorija zavjere. One često prikazuju pomenute porodice kao navodne “tajne vladare svijeta”. Ovakve teorije su duboko ukorijenjene u antisemitizmu, naročito kroz lažne dokumente poput “Protokola sionskih mudraca“. 

Novi talas dezinformacija ide korak dalje, povezujući ove tvrdnje sa terminima kao što su “NESARA“, “10 dana tame” i slični koncepti koji pripadaju QAnon pokretu. Cilj ovakvih objava je da stvore lažnu sliku o “konačnom oslobođenju čovječanstva” kroz fantazijske scenarije o padu “satanističke matrice”. 

Ranije provjere činjenica 

Osim našeg portala prije tri godine, ovom dezinformacijom bavili su se brojni ugledni faktčekerski portali poput Snopesa, Reutersa, Faktografa, Raskrinkavanja.ba. Svi su nedvosmisleno zaključili da tvrdnje nemaju nikakvo uporište u činjenicama i da snimak prikazuje susret pape sa živim svjedocima jednog od najmračnijih perioda svjetske istorije, a ne sa finansijskim moćnicima. 

Ponovno širenje ove vrste dezinformacija ne samo da širi neistine, već i relativizuje značaj i dostojanstvo istorijskih događaja kao što je Holokaust. Podsjećamo da ovakve teorije zavjere nemaju nikakvo uporište u stvarnosti i da se snimci ovog tipa koriste isključivo za manipulaciju javnim mnjenjem kroz unaprijed osmišljene narative o “skrivenim gospodarima svijeta”. 

Ova objava dobija ocjene – lažna vijest i teorija zavjere. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article