Društvenim mrežama kruži uznemirujući snimak na kojem se vidi kako veliki kruzer izbaca “rijeke” fekalija u vodu.  
 
Snimak prate navodi: (1, 2, 3, 4, 5, 6) (arhivirano: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Dok nam prodaju priče o zaštiti životne sredine i to najviše bogataši koji nam preporučuju da jedemo insekte kako bi spasili planetu… 
Oni izbacuju tone i tone g*vana iz luksuznih kruzera u okeane. 

Polemika se, na engleskom jeziku, povela i na mreži X (arhivirano: ovdje), gdje korisnici pokušavaju da skapiraju da li je ovakav scenario uopšte moguć, ili je u cijelu priču prste uplela vještačka inteligencija (AI).  

U pitanju je ovo drugo. Po svemu sudeći, snimak je potekao sa Tik Toka, sa profila newangle029.  Tamo se može naći isti snimak sa heštegom “ai”, a pregledan je gotovo 9 miliona puta. (arhivirano: ovdje) Takođe, na profilu newangle029 može se pronaći niz videa za koje je jasno naznačeno da su nastali uz pomoć AI tehnologija, a gro njih je takođe vezano za vodu.  

Kako se odlažu fekalije na brodovima? 

S obzirom na to da je brodska, odnosno kruzing industrija, toliko uznapredovala, a raznorazne regulacije su pooštrene, nije baš da kruzeri tek tako ispuštaju fekalije gdje stignu. Na jednom od sajtova specijalizovanih za industriju objašnjava se kako teče cijeli proces: (arhivirano: ovdje

“S obzirom na njihov ogroman obim, savremeni brodovi za krstarenje nose sopstvene sisteme za prečišćavanje vode. Ovi sistemi se oslanjaju na kombinaciju fizičkih filtera, hemijskih tretmana, pa čak i bioloških procesa koji mogu razgraditi i tretirati ljudski otpad. Sistemi za prečišćavanje otpadnih voda na kruzerima odvajaju čvrsti otpad od tečnog otpada, zatim dezinfikuju i tretiraju vodu.  

Kada se voda filtrira i dobro tretira kako bi se osiguralo da je sanitarna i bezbjedna, može se ispustiti u otvorenu vodu. Ovo se može desiti samo u određenim oblastima gdje će uticaj na morski život i ekosistem biti minimiziran.  

Prečišćena otpadna voda takođe mora ispuniti izuzetno stroge ekološke standarde prije nego što se ispusti. Uzorci se uzimaju redovno i nasumično, osiguravajući da voda koju ispusti bilo koji kruzer neće imati značajan uticaj na morske ekosisteme.   

Sav čvrsti ljudski otpad se skladišti u hermetički zatvorenom rezervoaru nakon što se tretira, dehidrira i ukloni iz otpadne vode. Ovi rezervoari se ne ispuštaju u vodu. Umjesto toga, oni se drže dok kruzer ne pristane i u luci. Odavde se može bezbjedno odložiti i u skladu sa lokalnim standardima i propisima.” 

Kako pišu mediji, (arhivirano: ovdje) jednostavno rečeno: kada povučete vodu na kruzeru, fekalije dalje idu u postrojenje za prečišćavanje na brodu koje ga tretira, a zatim se ispumpava nazad u okean, daleko od kopna i sve to podliježe međunarodnim zakonima. Jedan takav je MARPOL – Međunarodna konvencija za sprječavanje zagađivanja sa brodova, koja zahtijeva da brodovi budu tri nautičke milje (5 km) od kopna prije ispuštanja prečišćenih otpadnih voda.  

Natali Vekione, menadžerka za životnu sredinu u jednoj od najvećih kruzing kompanija na svijetu – Carnival Cruise Line poručuje: (arhivirano: ovdje

“Jednom tretirana, kada je brod dovoljno udaljen od kopna, voda se ispušta. A, kada se ispusti, morska voda jedan metar iza broda se hemijski ne razlikuje od vode jedan metar ispred broda… 

Poštovanje i zaštita voda u kojima plovimo i životne sredine destinacija koje posjećujemo prevazilazi potrebu za operativnim radom, već je i ispravno”, ističe Vekione.  

Dakle, fekalne vode se ne izbacaju tek tako sa brodova u mlazevima, već su na snazi stroga pravila za odlaganje, a kruzeri konkretno imaju napredne sisteme koji prečišćavaju ljudski otpad.  

Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.

In this article