
Politika američkog predsjednika Donalda Trampa svakodnevno izaziva oprečne reakcije: dok ga jedni vide kao borca protiv establišmenta, drugi ga smatraju prijetnjom za demokratske vrijednosti. U takvom polarizovanom kontekstu, društvene mreže često postaju plodno tlo za širenje dezinformacija o njegovom djelovanju.
Jedan od takvih primjera je i viralna slika sa navodnim citatom majke Donalda Trampa, Meri En MekLod Tramp koji kruži fejsbukom, (arhivirano) a u kom navodno izjavljuje:
“Da, on je idiot bez zdravog razuma ili drštvenih vještina, ali on je moj sin. Samo se nadam da nikada neće otići u politiku. To bi bila katastrofa”.

Ova izjava se pripisuje njegovoj majci potpuno bez izvora, a njeno širenje najverovatnije je krenulo iz satiričnih ili parodijskih objava na internetu koje su s vremenom izgubile svoj kontekst i počele da se predstavljaju kao činjenice.
Renomirani fakt-čeking portali poput Rojtersa i danskog TjekDeta detaljno su analizirali ovu tvrdnju.
Rojters (arhivirano) je još 2020. godine objavio da ne postoji ni jedan pisani trag intervju, snimak ili relevantna biografija koja potvrđuje da je Trampova majka ikada rekla nešto slično.
Danski sajt za provjeru činjenica TjekDet (arhivirano) takođe je potvrdio da je citat gotovo sigurno izmišljen, najvjerovatnije kao dio internet šale.
I brojni drugi faktčekeri su došli do istog zaključka (1,2,3)
U svijetu dezinformacije, lažne vijesti se munjevito šire, a političke ličnosti poput Donalda Trampa često su mete – kako opravdanih kritika, tako i potpuno izmišljenih tvrdnji. Iako ovakav citat možda djeluje bezopasno, on doprinosi stvaranju iskrivljene slike i dodatno podgrijeva političku polarizaciju.
Dakle, tvrdnja da je majka Donalda Trampa rekla kako bi njen sin bio „katastrofa ako uđe u politiku“ i da je „idiot bez vrijednosti“ nije tačna. Nema nikakvih dokaza da je takav citat autentičan, a svi relevantni izvori potvrđuju da se radi o izmišljenoj izjavi.
Zato ova objava dobija ocjenu lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.