
Da su naučna dostignuća u 21.vijeku često blizu nerealnog, svjedočimo iz dana u dan. Ipak, dok se nauka razvija, a tehnologija napreduje, teoretičari zavjere i dalje ostaju na istom mjestu, željeći da ih ospore i ubijede nas da nijesu stvarna.
Tako se na Fejsbuku još jednom pojavila tvrdnja (Arhivirano) da NASA svemirska stanica ustvari izmišljotina, predstavljajući je kao bazen. Kao dokaz za te “tvrdnje” iskoristili su video iz NASA laboratorije neutralnog uzgoja (Neutral Buoyancy Laboratory).
“Ovo je prava NASA ‘Svemirska stanica’, piše u objavi, a korisnik nije bio lijen da je prevede na sedam jezika.

Naime, video snimak NASA-ine Laboratorije neutralnog uzgoja predstavljen je uz ironičan komentar da je to zapravo ,,NASA-ina svemirska stanica”.
Da se ne radi o NASA svemirskoj stanici, pokazuju i video snimci iz Međunarodne svemirske stanice, (arhivirano) na kojima se vide zabilješke iz svemira. Sa druge strane, bazen koji se vidi na ovoj objavi je zapravo Laboratorija neutralnog uzgona (Neutral Buoyancy Laboratory) smještena u Johnson Space Center-u.
Ovaj bazen je jedan od najvećih zatvorenih bazena na svijetu, i koristi se za planiranje misija, razvoj procedura, verifikaciju opreme, obuku astronauta i usavršavanje operacija koje su ključne za uspjeh misija tokom svemirskih šetnji.
Virtuelna tura kroz bazen, i ona kroz NASA Svemirsku stanicu dokazuju da se radi o dvije potpuno različite prostorije. Jedna se koristi za obuku astronauta, dok druga prikazuje otvoreni svemir.
Kao što smo i ranije pisali, u slučaju slične objave, i ovoj je cilj navesti korisnike društvenih mreža na zaključak da NASA lažira svoje svemirske misije i da se sve aktivnosti zapravo odvijaju u bazenu.
Dakle, bazen koji je prikazan u objavi, nema veze sa svemirskom stanicom, već se radi o NASA Laboratoriji neutralnog uzgoja.
Zbog toga objava na fejsbuku dobija ocjenu dezinformacija i teorija zavjere.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.