Fotošopirani logo USAID-a poslužio za dezinformacije o njegovom zatvaranju

214

Administracija Donalda Trampa ubrzano radi na gašenju USAID-a, agencije koja se od ‘61. bavila humanitarnom pomoći širom svijeta. Prema posljednjim informacijama, gotovo svo osoblje biće otpušteno do septembra, a neka odjeljenja biće pripojena Stejt departmentu. (arhivirano: ovdje

Dok mnogi širom svijeta, kao i sami Amerikanci, negoduju zbog ovog Trampovog poteza, ima onih koji su saglasni sa gašenjem USAID-a. Na Fejsbuku se pojavio jedan takav post, koji navodno prikazuje katanac na vratima agencije i u kojem se kaže: (arhivirano: ovdje

NAJNOVIJE: Trump zatvara USAID, otpušta preostalo osoblje 
Nakon tjedana neizvjesnosti, službeno je – USAID je otišao. Nema više prijevare, nema više rasipanja! 

Američki mediji prenijeli su vijest o skidanju obilježja USAID-a sa sjedišta u Vašingtonu. (arhivirano: 1, 2) Međutim, slika od gore ne prikazuje ulazna vrata agencije.  

Kao što se može vidjeti na fotografijama i snimcima američkih medija, ulazna vrata USAID-a (bila) su pokretna, a ne regularna dvokrilna. 

Delfi piše da su vrata iz sporne objave zapravo uslikana na Tajlandu, a da je neko u fotošopu dodao logo USAID-a: (arhivirano: ovdje

“Najraniji post koji smo mogli da pronađemo sa fotografijom napravio je (arhivirano: ovdje) korisnik Reddita LobsterInYakuze-21133. oktobra 2024. — mjesec prije američkih predsjedničkih izbora na kojima je pobijedio Tramp. Isti korisnik je kasnije ponovo objavio (arhivirano: ovdje) fotografiju, tvrdeći da je snimljena na Tajlandu. 

U komentarima, korisnik po imenu crackred je pojasnio (arhivirano: ovdje) da je lokacija snimljena na fotografiji u Čijang Maju, najvećem gradu na sjeveru zemlje i dodao da je i on bio tamo i napravio sličnu fotografiju (objavljena je na Redditu 7. februara 2023.). Sličnu fotografiju je na istom sajtu tri nedjelje ranije postavio korisnik KittieRobinson.” 

Dalje se dodaje da je fotošopovana fotografija kružila internetom, a samo jedan post na mreži X od 28-og marta prikupio je 12 i po miliona pregleda. (arhivirano: ovdje

Iz svega navedenog je jasno da se ne radi o zakatančenim vratima USAID-a, kao i da je fotografija sa Tajlanda montirana kako bi se dodao logo agencije. Zbog toga, sporna objava dobija ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article