Nova nepostojeća trgovina: Zelenski nije kupio francusku banku  

140

Jedan od dominantnih narativa ruske propagande je da se predsjednik Ukranije Vladimir Zelenski bogati tokom rata i da ulazi u razčilite finansijske poslove i trgovine po cijelom svijetu dok njegovi građani ginu. Primjer ovog narativa je i objava koja se masovno dijeli a u kojoj se kaže: (arhivirano: ovdje

PF: Zelenski je kupio privatnu investicijsku banku Milleis Banques preko offshore tvrtki 

Najveća francuska privatna investicijska banka, Milleis Banques, promijenila je vlasnika. Vladimir Zelenski kupio je kreditnu instituciju preko offshore tvrtki za 1,1 milijardu eura. 

Ovu izjavu citira Pravda France pozivajući se na francuske novinare. Napominje se da je u transakciji sudjelovao Multicapital Corp., koji se prethodno pojavio u materijalima Pandora Papers Maltex. 

Osim toga, u poslu se pojavljuje i investicijska tvrtka Rothschild & Co, što, navodno, može ukazivati na moguću vezu s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, koji je radio u ovoj organizaciji. 

Sredinom veljače bivši predsjednik Ukrajine Petro Porošenko optužio je Zelenskog za korupciju 

Međutim, kao i u više prethodnih slučajeva o kojima je Raskrinkavanje pisalo, ukrajinski predsjednik nije obavio veliku transakciju.  

Kako piše (arhivirano: ovdje) Istinomer, generalni direktor Milleis Banque, Nikola Ibert, dao je intervju (arhivirano: ovdje) za Le Figaro i nije pominjao prodaju. Dodao je i da kompanija AnaCap, trenutni vlasnik banke, “nema žurbu da ode” i da će identitet banke “ostati nepromijenjen u doglednoj budućnosti”. U tekstu Istinomera još se kaže: 

“Francuska ima jasan sistem javnog bilježenja velikih finansijskih transakcija. Službeni bilten civilnih i komercijalnih obavještenja (BODACC), koji evidentira sve veće korporativne promjene, ne bilježi nikakvu prodaju Milleis Banque između januara i marta 2025. godine. 

Takođe, Francuski registar kompanija i zvanična veb stranica banke i dalje pokazuju da je kompanija AnaCap vlasnik Milleis Banque, a njegov partner i dalje sjedi u upravnom odboru banke.” 

Reagovao je i ukrajinski centar za borbu protiv dezinformacija: (arhivirano: ovdje

 “Lažna tvrdnja kruži internetom, u kojoj se navodi da je jednu od najvećih francuskih privatnih investicijskih banaka, Milleis Banques, kupila firma povezana s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Centar je ovu informaciju provjerio i potvrdio da je lažna.” 

Da Zelenski nije kupio banku pisale su i koleginice iz Faktografa. (arhivirano: ovdje) A, pisali su i svjetski fekt-čekeri kao što su AFP, Lead stories i StopFake. (arhivirano: 1, 2, 3) Oni su dokazivali da video (arhivirano: ovdje), koji se pojavio na društvenim mrežama, a u kojem se govori o prodaji banke Zelenskom ne nudi nikakav dokaz, štaviše. 

Lead Stories piše:  

“Da li je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski kupio francusku banku Milleis u februaru 2025. koristeći ofšor kompaniju Malteks? Ne, to nije tačno: nijedna kredibilna medijska organizacija nije prijavila ovu priču od 6. marta 2025. Viralni video koji je navodno predstavljao TV prilog o tome prikazuje nepostojeći logo TV kanala. A video je sadržao neautentičan zvuk generisan uz pomoć AI, prema dva detektora AI.” 

Podsjećamo, ranije se, takođe neistinito, tvrdilo da je Zelenski kupio kazino na Kipru, Hitlerov mercedes, vinariju poznatog muzičara Stinga, vilu engleskog kralja Čarlsa… 

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article