
Pojedini regionalni mediji i njihove redakcije u Crnoj Gori doslijedno koriste gotovo svaku priliku da politički diskredituju neistomišljenike i to manipulativnim tumačenjem njihovih izjava.
Tako je bilo i u slučaju teksta portal Alo online.me (arhivirano) koji je intervju koji je potpredsjednik i poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Ivana Vukovića dao za list Danas iskoristio za kreiranje sljedećeg naslova.
“Najureni milov potrčko: Srpsko društvo je zatucano i agresivno primitivno”
“Milov potrčko u ispovijesti Šolakovom glasilu na najprizemniji način izvrijeđao srpsko društvo, okvalifikovavši ga regresivnim, zatucanim, zatvorenim, radikalizovanim, antievrospkim i svađalački raspoloženim”, dodaje se u tekstu nepotpisanog autora.

Isti tekst je objavio i portal Borba (arhivirano), uz nešto drugačiju naslovu konstrukciju, ponavljajući da je Vuković okarakterisao srpsko društvo kao zatucano.
Intervju je objavljen na sajtu lista Danas (arhivirano) 19. marta, a ključne teme na koje se Vuković osvrnuo bila je politička situacije u Srbiji, odnosi Crne Gore i Srbije, kao i sa državama regiona, te unutrašnja politika Crne Gore.
Na pitanje novinarke Danas, Jelene Diković šta misli o društveno-političkoj situaciji u Srbiji i vladavini Aleksandra Vučića, Vuković je rekao:
“Bez obzira na izrazito negativan odnos prema Crnoj Gori, nesporno je da je, tokom proteklih desetak godina, vlast Srpske napredne stranke učinila određene pomake na planu ukupnog razvoja Srbije. S tim u vezi, kao nekome ko se aktivno bavi politikom, djeluje mi da su ekonomija i infrastruktura nešto čime bi se predsjednik Vučić najlakše mogao politički legitimisati. S druge strane, ako učinke njegove vlasti sagledavamo u kontekstu društveno-političke situacije u zemlji, evidentno je da je Srbija doživjela ozbiljnu regresiju u posmatranom periodu. Štaviše, djeluje mi da je, kao posljedica djelovanja vladajućih struktura, srpsko društvo, u pogledu vrijednosti koje dominantno baštini, danas zatvorenije, ideološki radikalizovanije, suštinski antievropskije i posvađanije sa susjedima i svijetom nego što je to bio slučaj tokom 1990-ih godina. U ovom trenutku, srpsko javno mnjenje dominatno kreiraju mediji u poređenju sa kojima RTS iz Miloševićevog perioda djeluje kao BBC. Istovremeno, tek nekoliko medijskih kuća koje pružaju profesionalni otpor autoritarnim praksama, nacional-šovinizmu i agresivnom primitivizmu, trpe kontinuirane pritiske aktuelne vlasti”.
Dakle, na osnovu potpunog odgovora Vukovića na dato pitanje, jasno je da je on izrazio kritiku u pogledu društveno-političke situacije u Srbiji, ali nije “izvrijeđao srpsko društvo” kako se tvrdi u medijskim objavama pomenutih portala.
Vuković je opisao srpsko društvo kao “zatvorenije, ideološki radikalizovanije, suštinski antievropskije i posvađanije sa susjedima i svijetom” u kontekstu djelovanja vladajućih struktura u Srbiji, što sugeriše da je kritika usmjerena prema političkim praksama i atmosferi koju stvara većinska partija Srpska napredna stranka (SNS), a ne prema samom srpskom društvu kao takvom.
Vuković nije koristio riječi poput “zatucano”,”primitivno” ili “svađalački raspoloženo” u opisu srpskog društva, već je to slobodno i netačno tumačenje izjave potpredsjednika DPS-a.
Vuković je dao komentar u kontekstu kritike političke situacije, a ne kao direktan napad na društvo kao cjelinu.
Vuković je podržao studentske proteste i podijelio snimak (arhivirano) sa protesta u Beogradu, nakon čega je priveden od strane Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) Srbije, a kasnije mu je izrečena zabrana (arhivirano) ulaska u Srbiju u trajanju od godinu dana.
Zbog činjenice da nije tačna tvrdnja da je Vuković izvrijeđao srpsko društvo, medijske objave portala Alo online.me i Borba ocjenjujemo ocjenom manipulacija činjenica.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.