Potpisano prije protesta: Honorar Anete Spaić nema veze sa rušenjem Bečića i Šaranovića 

291
eskobar-df

U medijima bliskim provladinim strukturama, koji ne prezaju od targetiranja neistomišljenika, posebno su na meti oni koji su podržali proteste grupe studenata “Kamo sjutra” ili koji su na bilo koji način povezani sa predstavnicima bivše vlasti.  Za njih su rezervisane naslovne pozicije, sa ili bez osnova. 

Tako je bilo i u slučaju teksta koji je objavio portal Borba  (arhivirano) a u kojem je navedeno da je: 

Ministarka iz Demokrata preko ugovora o djelu dala Aneti Spaić, ženi Srđe Darmanovića, skoro 5.500 evra dok Aneta podržava rušenje Bečića i Šaranovića. 

Autor teksta, objašnjava da je Ministarka kulture i medija iz redova Demokrata Tamara Vujović zaključila 1. oktobra prošle godine ugovor o djelu sa suprugom Srđe Darmanovića Anetom Spaić a za obavljanje poslova koji se odnose na izradu analize o postojećim studijskim programima odnosno obukama u sektoru medija.  

Isti tekst, prenio je i IN4S (arhivirano), kao i alonline.me (arhivirano) uz nešto drugačiju naslovnu konstrukciju: 

“VIŠE NIŠTA NE IZNENAĐUJE Ministarka Vujović puni kućni budžet Srđi Darmanoviću preko njegove supruge”. 

U tekstu je navedeno da je za ovaj posao, koji je po ugovoru odrađen do 20. decembra 2024. godine, Spaićeva od Ministarstva, po ugovoru, trebala da dobije skoro 5.500 eura.  

“Ovaj ugovor o djelu zaključen je prije nego što je došlo do tragedije na Cetinju ali i do protesta Kamosjutraša a gdje Spaićeva otvoreno podržava proteste koji traže smjenu kolega ministarke Vujović, konkretno njenog partijskog šefa Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića”, dodaje se u tekstu. 

U pasusu iznad, objašnjena je sva problematika ovog teksta i naslova i tekst bukvalno demantuje naslov. 

Iz objavljenog se jasno vidi da je ugovor potpisan u oktobru, a zaključen u decembru, a znajući da su protesti strudenata počeli u januaru, onda je još jasnije da je i ovaj tekst još jedan iz širokog opusa propagandnih narativa koje pomenuti portali baštine. 

Aneta Spaić je dekanica Pravnog fakulteta i na Fakultetu političkih nauka, predaje između ostalog i medijsko pravo. Informacije o njenoj biografiji i predmetima koje predaje, mogu se vidjeti ovdje.  

U njenoj biografiji, navodi se i da je koautorka, kako se navodi,  nekoliko monografija i značajnog broja tekstova u indeksiranim međunarodnim časopisima. Najznačajniji su:  Decriminalization of defamation –The Balkans case a temporary remedy or a long term solution?, Media access to juvenile proceedings: Balancing the tightrope between privacy rights and freedom of the press, Building Legal Competency, Commercial and Economic Law in Montenegro KLUWER LAW INTERNATIONAL, Interpreting Fundamental Breach, CAMBRIDGE University Press, Surveillance Technology and  Reasonable Expectation of Privacy,  OXFORD Press, Media Law in Montenegro, KLUWER LAW INTERNATIONAL. 

Dakle, protesti studenata počeli su u januaru, a Aneta Spaić je ugovor potpisala u oktobru i posao završila do decembra, kako proizilazi iz teksta Borbe. To što je kasnije, Spaić podržala studente i njihove zahtjeve za smjenom Alekse Bečića i Danila Šaranovića, nije moglo imati nikakve veze sa njenim honorarnim poslom, koji je u to vrijeme već bio završen, a kako to implicira Borba u svom tekstu.  

Zato tekst objavljen na Borbi i prenešen u drugim pomenutim medijima, ocjenjujemo kao klikbejt i dezinformaciju. 

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article