![](https://www.raskrinkavanje.me/wp-content/uploads/2025/02/emiliano-vittoriosi-vEN1bsdSjxM-unsplash-1132x670.jpg)
Informacija da je na internetu dostupan MontenegroGPT – prvi crnogorski jezični model vještačke inteligencije obišla je sve portale u Crnoj Gori. To znači da je obišla i nacionalističke portale koji su poznati po širenju dezinformacija.
Aleksandar Kapisoda, koji je, prema pisanju medija, crnogorski naučnik koji živi u Njemačkoj, predstavio je „MontenegroGPT“, „prvi crnogorski jezični model vještačke inteligencije, posebno razvijen i treniran za crnogorski jezik i njegove dijalekte. Nakon intenzivnog razvoja koji je započet u decembru 2022. godine, MontenegroGPT od 11.11.2024. postaje dostupan javnosti kroz revolucionarnog AI asistenta Vladimira Dukljanskog“, naveo je on, a objavili su brojni mediji.
Ovu zanimljivost na sebi svojstven način obradili su portali IN4S i Alo onlajn.
„Smislili robota da čuva tzv. crnogorski jezik: Četbot Vladimir Dukljanski se priključuje protestima?“, objavio je IN4S
dok je Alo objavio naslov: I OVO SMO DOČEKALI Napravljen vještački Crnogorac koji govori crnogorskim jezikom i đed mu nije Srbin
Tekstovi ova dva portala korektno su prepisani sa CDM-a, koji je prvi objavio ovu priču.
Kapisoda u izjavi za CDM navodi da je su ključne karakteristike i dostignuća MontenegroGPT-a. potpuna specijalizacija za crnogorski jezik i njegove dijalekte.
„Napredno razumijevanje i generisanje autentičnog crnogorskog jezika Inovativni alati za obrazovanje i očuvanje jezičkog naśljeđa, podrška književnom stvaralaštvu i poslovnoj komunikaciji, očuvanje tradicionalnih crnogorskih jezičkih izraza i dijalekata i integracija savremenih tehnologija sa istorijskim jezičkim naśljeđem”, rekao je Kapisoda.
Nije pominjao ni proteste, ni đedove, ni Srbiju.
Kada su u pitanju protesti, IN4S je samo nastavio dezinformacioni narativ kojim se napadaju organizatori protesta, grupa studenata Kamo sjutra, o čemu smo pisali ranije. Kako je IN4S došao do zaključka o robotu i protestu, nije jasno.
IN4S dalje „problematizuje“ ChatBotovo postojanje podnaslovom „Nemaju dovoljno govornika pa prave robote“, ignorišući činjenicu da je 36,2 odsto građana na popisu kazalo da govori crnogorskim jezikom.
![](https://www.raskrinkavanje.me/wp-content/uploads/2025/02/cb-1024x540.jpg)
Zbog toga objave IN4S-a i Alo onlajn ocjenjujemo kao dezinformacije.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.