Od nacionalizma i dezinformacija nije bezbjedan ni robot 

50

Informacija da je na internetu dostupan MontenegroGPT – prvi crnogorski jezični model vještačke inteligencije obišla je sve portale u Crnoj Gori. To znači da je obišla i nacionalističke portale koji su poznati po širenju dezinformacija.  

Aleksandar Kapisoda, koji je, prema pisanju medija, crnogorski naučnik koji živi u Njemačkoj,  predstavio je „MontenegroGPT“, „prvi crnogorski jezični model vještačke inteligencije, posebno razvijen i treniran za crnogorski jezik i njegove dijalekte. Nakon intenzivnog razvoja koji je započet u decembru 2022. godine, MontenegroGPT od 11.11.2024. postaje dostupan javnosti kroz revolucionarnog AI asistenta Vladimira Dukljanskog“, naveo je on, a objavili su brojni mediji.  

Ovu zanimljivost na sebi svojstven način obradili su portali IN4S i Alo onlajn.  

„Smislili robota da čuva tzv. crnogorski jezik: Četbot Vladimir Dukljanski se priključuje protestima?“, objavio je IN4S 

dok je Alo objavio naslov: I OVO SMO DOČEKALI Napravljen vještački Crnogorac koji govori crnogorskim jezikom i đed mu nije Srbin 

Tekstovi ova dva portala korektno su prepisani sa CDM-a, koji je prvi objavio ovu priču.  

Kapisoda u izjavi za CDM navodi da je su ključne karakteristike i dostignuća MontenegroGPT-a. potpuna specijalizacija za crnogorski jezik i njegove dijalekte. 

„Napredno razumijevanje i generisanje autentičnog crnogorskog jezika Inovativni alati za obrazovanje i očuvanje jezičkog naśljeđa, podrška književnom stvaralaštvu i poslovnoj komunikaciji, očuvanje tradicionalnih crnogorskih jezičkih izraza i dijalekata i integracija savremenih tehnologija sa istorijskim jezičkim naśljeđem”,  rekao je Kapisoda.  

Nije pominjao ni proteste, ni đedove, ni Srbiju.  

Kada su u pitanju protesti, IN4S je samo nastavio dezinformacioni narativ kojim se napadaju organizatori protesta, grupa studenata Kamo sjutra, o čemu smo pisali ranije. Kako je IN4S došao do zaključka o robotu i protestu, nije jasno.  

IN4S dalje „problematizuje“ ChatBotovo postojanje podnaslovom „Nemaju dovoljno govornika pa prave robote“, ignorišući činjenicu da je 36,2 odsto građana na popisu kazalo da govori crnogorskim jezikom.  

MontenegroGPT objašnjava zbog čega je kreiran 

Zbog toga objave IN4S-a i Alo onlajn ocjenjujemo kao dezinformacije.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.

In this article