Ko je za zapalio šunku: Antimigrantski narativ bez dokaza 

57

Uznemirujući snimak stiže navodno iz Španije, a na njemu se može vidjeti jedna radnja dok gori u plamenu i čovjek koji drugog čovjeka napada nekim predmetom.  

Snimak je stigao i do našeg govornog područja, brzo se proširio, a o njemu se kaže: (arhivirano: ovdje

Madrid: Migrant iz Sjeverne Afrike, “uvrijeđen” prisustvom zabranjenih proizvoda poput šunke i svinjske kobasice, odlučio je uzeti stvari u svoje ruke zapalivši trgovinu usred bijela dana. 
Pa normalno, kad nije halal, zar ne? 

O incidentu su pisali španski mediji. (arhivirano: ovdje)  

Prije svega, nije se odigrao u Madridu, već u gradiću Tortosa, u katalonskoj pokrajini Taragona, koji je od glavnog grada Španije udaljen nekih 500 kilometara. Drugo: mediji ne pišu da je napadač migrant. Neki od njih kažu da je u pitanju 44-godišnji muškarac, koji već hapšen 11 puta. Treće, nigdje se ne pominje meso, već da je u plamenu stradala prodavnica voća. Jedan medij je sažeo cijeli slučaj: (arhivirano: ovdje

“Uhapšeni muškarac je stigao u voćarnicu i polio zapaljivu tečnost unutar objekta. Ubrzo potom ga je namjerno zapalio i nanio značajnu štetu na objektu. Ali, kao da vatra nije bila dovoljna, pojedinac je prije izlaska napao vlasnika gvozdenom šipkom. Prodavac voća je povrijeđen i bila mu je potrebna medicinska pomoć u medicinskom centru.  

Policija je stigla u ulicu Montcada u Tortosi, gdje se nalazi napadnuta radnja… policajci su intervjuisali nekoliko očevidaca koji su bili u toj oblasti i dobili opis glavnog osumnjičenog. Ubrzo nakon toga, oko pet do osam uveče, katalonska policija je uhapsila 44-godišnjeg muškarca u istoj ulici u kojoj se dogodio incident.  

Uhapšeni, koji ima jedanaest krivičnih djela, optužen je za podmetanje požara i ranjavanje. Policija nije navela njegovu nacionalnost.” 

Incident se dogodio drugog januara. Osumnjičeni za napad je, kako prenose mediji, u pritvoru. (arhivirano: ovdje

Zbog činjenice da se incident nije dogodio u Madridu, da nema dokaza da je napadač migrant, kao ni šta je motiv napada, sporna objava dobija ocjenu – dezinformacija.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article