Rimska kupališta iskorišćena za teorije zavjere o nivou mora  

181

Negatori klimatskih promjena pokušavaju na razne načine da dokažu svoju tezu. Jedna takva stiže sa Malte.  

Internetom se širi fotografija, o kojoj se kaže: (arhivirano: ovdje

Rimska plimna kupališta na Malti i dalje na nivou mora nakon hiljada godina! 
Najbolje pitajte šta vaša deca uče. 

Fotografiju prati komentar: 

PRAVA nezgodna istina… 

Poenta navoda je da klimatske promjene nijesu stvarne, da nivo mora ne raste. U suprotnom kako bi “rimska kupališta” na Malti, koja su navodno izgrađena prije hiljadu godina, i dalje mogla biti u nivou mora… 

Prije svega, “rimska kupališta” u gradu Slijema se samo tako zovu i ne datiraju od prije jednog milenijuma. Iako nema zvaničnog podatka kada su nastala, iz malteškog ministarstva informacija poručuju: (arhivirano: ovdje

“Slijema je jedna od najpopularnijih lokacija na Malti i kod posjetilaca i kod lokalnog stanovništva.  „Rimska kupališta“ (izgrađene u viktorijansko doba) su i dalje popularna atrakcija i u njima mnogi uživaju tokom ljetnjih mjeseci.” 

To ukazuje da su kupališta izgrađena krajem 19-og ili početkom 20-og vijeka, u viktorijansko doba (arhivirano: ovdje), koje je trajalo od 1820. do 1914. A, najbitnija informaciju u svemu tome je da je Malta bila britanska kolonija od 1814. do 1964. (arhivirano: ovdje

Klimatske promjene i rast nivoa mora 

Ovom temom bavili su se mediji i fekt-čekeri kao što su USA Today, Logically facts i Politifact. (arhivirano: 1, 2, 3) U njihovim tekstovima promoviše se teza da je globalni porast nivoa mora nemoguće izmjeriti na osnovu samo jedne lokacije. 

USA Today piše:  

Globalno zagrijavanje uzrokuje porast nivoa mora jer se voda širi kako se zagrijava i zato što otapanje polarnog i glacijalnog leda doprinosi dodatnoj vodi u okeanskim basenima. Kroz ove procese, prosječan globalni nivo mora porastao je oko 21-24 centimetara od 1880. godine, prema podacima Nacionalne uprave za okeane i atmosferu.  

Međutim, jedan lokalitet, kao što su „rimska kupališta“ na Malti, ne može se koristiti za mjerenje – koliki je globalni porast nivoa mora (ili globalnih klimatskih promjena). To je zato što promjena nivoa mora u bilo kojoj oblasti može biti veća ili manja od globalnog prosjeka.” 

Iz Nacionalne uprave za okeane i atmsoferu još poručuju: (arhivirano: ovdje

“Stope lokalnog nivoa mora na obali mogu biti veće od globalnog projseka zbog geoloških procesa kao što je taloženje na tlu, ili manje od globalnog prosjeka zbog procesa kao što je viševjekovni oporavak kopnenih masa od gubitka glečera iz ledenog doba.” 

Profesor okeanografije na Malti, Aldo Drago, za Logically facts ističe:  

“U Sredozemnom moru, promjene nivoa mora su veoma neujednačene u cijelom basenu, koje potiču prvenstveno od razlika u velikoj cirkulaciji sliva i mogu značajno da variraju od globalnih prosjeka. Posebno se mora razlikovati između eustatičkih i ne-izostatičkih promjena. Ovo posljednje je rezultat lokalnog porasta i pada nivoa zemljišta. Prvi se odnosi na varijacije nivoa vode kao rezultat promjena u zapremini morske vode.” 

Drago dodaje i da je nakon 1989. nivo Sredozemnog mora krenuo rapidno da raste, te da je na Malti izmjeren rast od oko 3 milimetra godišnje, kao i da je posljednjih godina rast još brži. U periodu od 2019. do 2024. Zabilježen je rast od 1.4 centimetara godišnje.  

S obzirom na relevantna istraživanja (arhivirano: ovdje) i jasan porast nivoa mora, iz UN-a je poručeno da bi posljedice mogle biti katastrofalne, ukoliko se svijet uskoro ne počne baviti posljedicama klimatskih promjena. Samo neke od njih mogu biti: oštećenje obalnih staništa, poljoprivrednih zemljišta i infrastrukture, kontaminacija zaliha svježe vode, porast bolesti koje se prenose vodom i u krajnjem – ugrožavanje zdravlja ljudi. (arhivirano: ovdje

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – teorija zavjere.  

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article