Svaki nagovještaj krizne situacije bilo da je riječ o prirodnim nepogodama, društveno političkim temama, bezbjednosnim ili zdravstvenim prijetnjama inspiriše teoretičare zavjere. 

Uprkos činjenici da Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) nije proglasila vanrednu situaciju zato što je u Kini evidentirano povećanje broja slučajeva HMPV virusa (humanog metapneumovirusa), a da je američki Centar za kontrolu i prevenciju bolest (CDC) saopštio da trenutna situacija nije razlog za zabrinutost u SAD-u, na društvenim mrežama pojedini već vide razmjere nove pandemije. 

A ko bi drugi mogao predvidjeti pandemiju nego vidoviti junaci kultne američke serije Simsonovi.  

Kadrove iz serije koji navodno prikazuju novu pandemiju šerovali su korisnici na Tredsu i Fejsbuku. (arhivirano ovdje i ovdje). 

Navodna “predikcija” Simpsonovih da nas u 2025. godini čeka nova pandemija HMPV virusa je zapravo rezultat rapidnog progresa tehnologije. 

U to se možemo uvjeriti jednostavnom pretragom na internetu, ali i uz pomoć brojnih alata za prepoznavanje sadržaja generisanog vještačkom inteligencijom. 

Pretraga ključnih riječi, na crnogorskom i engleskom ne prikazuje nijedan relevantni izvor, osim naloga na društvenim mrežama koji dijele sadržaj zabavnog karaktera. Da je zaista snimljena epizoda Simpsonovih u kojima se spominje ovaj HMVP virus, zasigurno bi se neki mediji osvrnuo na te kadrove. 

Mnogi detalji iz videa, poput propusta u animaciji koji su vidljivi kada Homeru zjenica oka stoji praktično pored glave, a Bart nosi frizuru svoje sestre Lise, jasno daju do znanja da se ne radi o produkciji serije koja gazi već svoju 36. Sezonu.  

Kolege iz Istinomera su analizom došli do istog zaključka – ne postoji stvarna epizoda Simpsonovih koja predviđa HMPV pandemiju, već da su iskorišteni alati koji se zasnivaju na vještačkoj inteligenciji. 

Iako su tvorci serije više puta naglasili da Simpsonovi ne predviđaju budućnost, već da na satiričan način predstavljaju stvarne događaje, popularnim junacima ove američke serije je (ne)opravdano dodijeljen epitet da su vidoviti.  

Raskrinkavanje je više puta ukazivalo na netačne tvrdnje koje su se povezivale sa Simpsonovima. 

Objave ocjenjujemo ocjenom lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article