Stari snimak ne dokazuje da su požari u Kaliforniji podmetnuti 

135

Pojedini korisnici Fejsbuka  (1, 2, 3)  (arhivirano) podijelili su satelitski snimak koji, kako navode u objavama, dokazuje da je više požara u Los Anđelesu nastalo istovremeno, insinuirajući da su požari namjerno podmetnuti, te da “ništa nije slučajno”.  

“Ako je vjerovati satelitskom snimku tri požara u LA su počela istovremeno i nekako identično.” 

“Nista nije slucajno. 

Paljevina u Kaliforniji 

Satelitske slike pokazuju da su sva tri požara koja trenutno bjesne u Los Angelesu počela u isto vrijeme. To bi moglo značiti da su požari namjerno podmetnuti i već izaziva rasprave na društvenim mrežama”, neki su od komentara korisnika ove društvene mreže.  

Video jeste nastao u Kaliforniji, ali nije aktuelan. 

Obrnuta pretraga skrinšota iz videa vodi do objave američkog Kooperativnog instituta za istraživanje atmosfere pri Državnom univerzitetu Kolorado na Instagramu.  

U postu iz septembra 2024. godine piše:  

“Tri velika požara i dalje gore u južnoj Kaliforniji. 

Svi tri požara stvorila su velike pljuskove dima, prekrivajući nebo dimom.  

Detalji: Ovaj video prikazuje GeoColor slike sa vremenskog satelita GOES-18. Snimci pokrivaju desetosatni period od 15:01 UTC 9/10/24 do 00:56 UTC 9/11/2”. 

Dakle, snimak je sačinjen od fotografija požara koji nisu nastali istovremeno, već tokom perioda od deset sati. 

Isti snimak se nalazi i u arhivi Instituta na njihovom sajtu, gdje je takođe moguće potvrditi da je nastao u septembru 2024.  

Američki mediji Los Angeles Times-a i San Diego Union Tribune-a izvještavali su u tom periodu o požarima koji su zahvatili Kaliforniju. 

Televizijska stanica iz Kalifornije ABC 7 News objavila je viralni video na Ju Tjub kanalu 12. septembra 2024. godine, a u opisu videa piše da je „dim sa tri ogromna šumska požara koji gore u južnoj Kaliforniji toliko gust da može da se vidi iz svemira”. 

NASA i Kooperativnog instituta za istraživanje atmosfere objavili su satelitske slike aktuelnih požara u Kaliforniji, a na njima nisu prikazana požara koji se pojavljuju u viralnom klipu. 

Objavama dajemo ocjenu dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

Takođe, ova objava dobija i ocjenu teorija zavjere. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.