Fabrikovana fotografija: Požar nije zahvatio čuveni holivudski znak  

210

Los Anđeles, kosmopolitski centar umjetnosti, filmske industrije i mode, prošlonedeljni požar ostavio je  neprepoznatljivim. 

U mnoštvu sumornih fotografija i snimaka, na društvenoj mreži Treds (arhivirano) pojavila se i fotografija čuvenog znaka Holivud u plamenu koja upućuje da je požar zahvatio i južni dio planine Mount Li, u oblasti Holivud hils. 

Istu fotografiju pronašli smo i u objavi na Fejsbuku (arhivirano). 

Ova fotografija, osim što je izazvala paniku, obmanula je brojne korisnike društvenih mreža, na stranom, i našem govornom području. 

Brojni američki fakt-čekeri su dokazali da fotografija koja je na Tredsu i Fejsbuku podijeljena 9. januara nije stvarna. 

USA Today (arhivirano) u analizi objavljenoj 9. januara prenosi da je najbliži aktivni požar Holivud znaku bio udaljen više od 2 milje. 

“Najbliži aktivni požar znaku bio je više od 2 milje udaljen, prema interaktivnoj mapi požara koju je objavilo Kalifornijsko odjeljenje za šumarstvo i zaštitu od požara”. 

Dodatno, Politifact je objavio (arhivirano) i demant direktora neprofitne organizacije “Hollywood Sign Trust” koja se bavi očuvanjem, zaštitom i promocijom Holivud znaka u Los Anđelesu. 

“Dok je park koji okružuje ovu znamenitost bio zatvoren iz predostrožnosti, sam znak nije pogođen i siguran je”, izjavio je Džef Zarinam, direktor neprofitne organizacije Hollywood Sign Trust u izjavi za Politifact.  

Ova organizacija je u objavi na Fejsbuku, koja je podijeljena takođe 9. januara, sliku Holivud znaka u plamenu okarakterisala kao fabrikovanom. 

Da fotografija nije vjerodostojna potvrdio je i Volter Šajrer, profesor inženjerstva na Univerzitetu Notre Dame, koji se bavi digitalnom forenzikom. 

“Hive Moderation, alat koji može da otkrije da li je generativna vještačka inteligencija korišćena za kreiranje fotografije, procijenio je da postoji 87% vjerovatnoće da je slika nastala vještačkom inteligencijom, uz veliku vjerovatnoću da je korišćen alat Stable Diffusion XL i tehnika “inpainting” koja omogućava uređivanje odabranih djelova slike”, prenosi USA Today

Šteta koju je proizrokovao požar u Los Anđelesu je nemjerljiva, uzimajući u obzir da je više od deset ljudi izgubilo život. Veliki broj njih je pretrpio i materijalnu štetu, međutim Holivud znak nije zahvatio požar, makar ne u trenutku kada su objave podijeljene na Tredsu i Fejsbuku. Zbog činjenice da fotografija nije vjerodostojna, objave ocjenjujemo ocjenom lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article