Ko (ni)je pomenut u analizi: EUObserveru pripisali što nije napisao

292

Crna Gora pregovara sa Evropskom unijom duže od decenije, a čini se da je ubrzanje u pregovorima dobila prethodne godine, kada su se, stvari pomjerile sa mrtve tačke. I dok je vlast zasluge za evropski napredak (ne)opravdano pripisala sebi, pojedini krivicu za stagnaciju na evropskom putu, pripisuju prethodnoj tridesetogodišnjoj vlasti, predvođenom DPS i Milom Đukanovićem.  

Tako se u brojnim crnogorskim medijima, kao što su Vijesti (Arhivirano ), Dan (ArhiviranoRTCG(Arhivirano), Gradski portal (arhiviranoBorba (Arhivirano) IN4S,(Arhivirano), RTNK (Arhivirano)  mogla pročitati informacija da: 

 “Crna Gora pod vlašću Đukanovića nije mogla u EU, a da je sada članstvo realno očekivati”. 

Ova vijest pripisana je uglednom briselskom magazinu Euobserver.com, koji izvještava o evropskim poslovima.  

Ove tekstove pronašli smo i na fejsbuku u sledećim objavama (1, 2, 3, 4, 5, 6

Objavljeni tekstovi, prenešeni su sa sajta srpske agencije Beta, koja u tekstu pod naslovom “Analize u EU: Zapadni Balkan i dalje u čekaonici za članstvo, ali bliže vratima” (arhivirano) sublimira navode iz EUobservera, briselskog magazina Politico, uz navodna saznanja novinara o tome da Savjet EU ne podržava ulazak Crne Gore u EU, dok je Đukanović na vlasti. 

Riječ je o dijelu teksta u kojem se navodi da su “upućeni zvaničnici u Savetu ministara EU svojevremeno predočili da Crna Gora dok vlast drži Milo Đukanović, ne može postati članica Unije”, međutim ove tvrdnje se ne mogu pronaći u analizi EUobservera, niti se u njoj uopšte pominje nekadašnji predsjednik Crne Gore. 

A šta stvarno piše u tekstu EUobservera na koji se pozivaju domaći mediji?  

U objavljenoj analizi, naslova “Šta 2025. godina donosi za EU i Balkan”  (arhivirano) ističe se da pored trenutnih država članica, Brisel može da prepozna i nagradi napredak koji je Crna Gora postigla u poslednjim godinama postavljanjem datuma za njen pristup bloku. 

“Sa ambicioznim ciljem Crne Gore da postane članica do 2028. godine, i EU i Crna Gora će morati brzo da djeluju kako bi ovaj cilj proširenja postao stvarnost, ali to je svakako moguće. Nakon što su u decembru 2024. godine zatvorena tri pregovaračka poglavlja (prva poglavlja zatvorena posle sedam godina), a očekuje se da će se tokom 2025. godine zatvoriti još sedam poglavlja, Brisel može da pokaže da proširenje i dalje ostaje ostvariv cilj za Balkan”, navodi se u analizi. 

Piše i da “dok Jadranska zemlja, nastavlja svoje ambiciozne reforme, Brisel ne bi trebalo da propusti šansu da adekvatno pripremi i sebe i svoju buduću članicu za pristupanje bloku”. 

“Štaviše, pružanjem ciljanog datuma zajedno sa pripremom konačne pravne dokumentacije za pristupanje, Brisel može da istakne svoju obnovljenu posvećenost proširenju unutar trenutnog mandata Komisije. Pružajući neophodnu podršku i podsticaj naporima Crne Gore za pristupanje tokom 2025. godine, druge zemlje kandidatkinje na Balkanu će dobiti priliku da vide pristupanje bloku kao realnu mogućnost, uz pravi politički kapital sa svih strana”, navodi se u dijelu teksta o Crnoj Gori.  

Dakle, ni u jednom dijelu teksta, ne pominju se ni aktuelne, ni bivše vlasti, već se pohvaljuje napredak koji je postigla zemlja u prethodnoj godini. Takođe se personalno ne pominje ni Đukanović, niti bilo koji drugi crnogorski političar.  

Imajući u vidu da su mediji prenijeli objavu sa agencije Beta, kreirajući sopstvene narative u skladu sa uređivačkim politikama, bez prethodne provjere činjenica objavljenih u briselskom magazinu, pomenute objave dobijaju ocjenu “dezinformacija”.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

In this article