Amber Alert: Alat za spas djece, a ne teorija zavjere 

105

U medijskom prostoru, posebno na društvenim mrežama, često se pojavljuju dezinformacije i teorije zavjere koje se, zahvaljujući algoritmima, brzo šire i dobijaju na popularnosti. Još jedna od njih (ponovo) dolazi od poznatog teoretičara zavjera Saše Borojevića, čijim se izjavama i tvrdnjama naš portal i ranije bavio (1, 2, 3), a koji je u jednom od svojih televizijskih gostovanja (arhivirano) iznio niz tvrdnji o Amber Alert sistemu za brzo obavještavanje javnosti o nestanku djece.  

,,Zanimljiva je informacija da je Hlari Klinton jedna od finansijera i osnivača Amber Alert, a da je Džon Podesta finansirao pravljenje te baze podataka. I to je jedna od onih stvari zašto sam ja bio protiv Amber Alerta. Ne zato što nisam hteo da štitimo decu, nego se sad pokaztuje da je Hilari Klinton i Klinton fondacija imala veze sa Epštajnom, a Epštajn je, kao što znate, uhapšen za pedofiliju, zbog ostrva itd. Zapravo, kad to malo zagrebete, sve to i svako od njih ima svoje ime i prezime. I zna se ko to organizuje, i zna se kako to funkcioniše, ali vrlo teško to izlazi na površinu zat što imate ljude koji rade autocenzuru. Za Blackrock naprimjer nisam znao ko je u toj strukturi. To govori o tome da mi živimo u jednom korporativnom fašizmu i da zapravo korporacije više imaju novca nego što imaju države ili kompletna cela Evropska Unija, koja na primjer manje ima novca bruto prihoda nego na primjer što ima Blackrock i dve kompanije koje su sestrinske, a zapravo isti vlasnik. I onda se postavlja pitanje, kada vi pričate o nekoj demokratiji, pa da li vi pričate o političkoj demokratiji, ili se vi borite protiv korporativnog fašizma? A kako se borite protiv korporativnog fašizma, na koji način se borite? Pa gotovo da je nemoguće da se izborite.” 

Šta je Amber Alert i kako funkcioniše? 

Amber Alert je sistem uveden u SAD-u 1996. godine nakon tragičnog nestanka i ubistva devetogodišnje djevojčice Amber Hagerman iz Teksasa. Ime sistema je izvedeno od njenog imena, ali je ujedno i akronim za „America’s Missing: Broadcast Emergency Response“ (Nestala djeca Amerike: Hitni odgovor putem emitovanja). Cilj sistema je da se brzo obavijesti javnost o nestanku djeteta kako bi građani mogli pružiti informacije koje mogu pomoći u pronalaženju djeteta. 

Sistem funkcioniše na način da, nakon što policija utvrdi da su ispunjeni kriterijumi za aktivaciju Amber Alerta, informacije o nestanku djeteta bivaju brzo distribuirane putem različitih kanala: televizijskih i radio stanica, mobilnih telefona, elektronskih bilborda, elektronskih znakova na autoputevima i drugih digitalnih platformi. Od tada, ovaj sistem je postao globalno prepoznat i implementiran u preko 30 zemalja svijeta. 

Bez utemeljene povezanosti Klintonovih i Podeste sa Amber Alert sistemom 

Amber Alert sistem nije privatna inicijativa, niti je povezan sa porodicom Klinton ili Džonom Podestom. Sistem je uspostavljen pod jurisdikcijom američkog Ministarstva pravde, a njegovu implementaciju koordinira Federalna agencija za upravljanje vanrednim situacijama (FEMA). Klintonovi, niti bilo ko povezan sa njima, nisu imali ulogu u osnivanju ovog sistema. 

Borojević je, činjenica, pogrešno povezao Amber Alert sa kompanijom Amber Ready Inc, koja nema nikakvu direktnu vezu sa Amber Alert sistemom. Amber Ready Inc je osnovana 2001. godine pod drugim nazivom i prvobitno se bavila trgovinom plemenitim metalima, da bi 2009. godine, kada je Amber Alert već bio u funkciji u SAD, promijenila ime i fokusirala se na razvoj softverskih rješenja. Te iste godine, kompanija je najavila saradnju sa Podesta Grupom za promociju mobilne aplikacije namijenjene roditeljima. Aplikacija je omogućavala kreiranje „Amber profila“ djece, koji su se čuvali na mobilnim telefonima roditelja uz mjesečnu pretplatu. Cilj je bio ubrzanje postupka u slučaju nestanka djeteta, tako što bi roditelji odmah mogli podijeliti relevantne podatke s policijom. Kako je navedeno 2010. godine,  (arhivirano) ovi podaci nisu bili pohranjivani u centralnim bazama, već isključivo na uređajima korisnika. Iako su iz kompanije isticali da njihov proizvod „dopunjuje“ postojeći Amber Alert sistem, on nije bio njegov dio. 

Povezivanje Podeste sa ovom kompanijom temelji se na zastarjelom saopštenju za medije iz 2009. godine, (arhivirano) koje ne dokazuje bilo kakvu vezu sa stvarnim Amber Alert sistemom.  

Manipulacija kroz isječke i izostavljanje konteksta 

Jedan od ključnih problema u ovom slučaju je manipulacija video materijalima. U spornom isječku iz emisije u kojoj su gostovali Borojević i Igor Jurić, djelovi Jurićevih odgovora su namjerno izostavljeni kako bi se ostavila pogrešna slika. 

Igor Jurić, osnivač Fondacije “Tijana Jurić” i zagovornik uvođenja Amber Alert sistema u Srbiji, jasno je objasnio da je ovaj sistem zamišljen kao alat pod potpunom kontrolom državnih institucija, bez veze sa bilo kakvim privatnim firmama ili stranim organizacijama. Fondacija “Tijana Jurić”, koja nosi ime njegove tragično preminule kćerke, aktivno radi na edukaciji javnosti o zaštiti djece i zagovara uspostavljanje efikasnijeg odgovora na slučajeve nestanka djece u Srbiji. Više informacija o njihovim inicijativama dostupno je na njihovoj zvaničnoj stranici amberalert.rs

Amber Alert je važan sistem za zaštitu djece, čiji je cilj brzo i efikasno obavještavanje građana o nestanku djece. Teorije zavjere poput onih koje iznosi Saša Borojević su opasne jer umanjuju povjerenje javnosti u ovakve inicijative i ometaju napore za unapređenje sigurnosti djece. Zaštita djece je posljednja tema koja treba biti zloupotrebljena za promociju dezinformacija i senzacionalizma. 

Ovim tvrdnjama dajemo ocjenu – teorija zavjere. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article