Klimatski skeptici na razne načine pokušavaju da nas uvjere da se proces globalnog zagrijavanja jednostavno ne dešava.
U tom nadgornjavanju sa naučnim činjenicama, kao posljednji adut su iskoristili argument da je nivo mora isti kao prije nekoliko decenija, navodeći kao primjer morsku obalu Dubaija.
Autor je podijelio video u kojem se smjenjuju fotografije obale u Dubajiu, iz ptičije perspektive, zabilježene u vremenskom rasponu od 1984. sve do 2024. godine. Kako tvrdi u objavi, nivo mora je isti, što opovrgava činjenicu da se uopšte dešavaju klimatske promjene ili globalno zagrijavanje prouzrokovano ljudskim faktorom.
“Porast razine mora – zbog klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim djelovanjem CO² – ne postoji. Ovdje možete vidjeti porast razine mora u Dubaiju u vremenskom odmaku od 40 godina – što je točno nula. Morska obala nije se promijenila ni milimetar”, piše između ostalog u u jednoj Fejsbuk objavi (arhivirano).
Dok fotografije iz Dubaija mogu izgledati uvjerljivo, nauka ima drugačije objašnjenje o porastu nivo mora i njegovim uzrocima.
Porast nivoa mora je jedna od najvidljivijih i najubrzanijih posljedica klimatskih promjena koja se bilježi na globalnom nivou.
Iako se u nekim područjima može primijetiti manji ili čak prividno stabilni nivo morske obale, naučni podaci nedvosmisleno pokazuju da nivo mora u globalnim okvirima raste.
Globalni nivo mora mjeri se pomoću mareografa, koji prati nivo mora na obalnim lokacijama i satelitskih podataka, poput satelita TOPEX/Poseidon i Jason.
Podaci pokazuju da globalni nivo mora raste prosječnom brzinom od približno 1,8 mm godišnje tokom posljednjih 100 godina. Prema izvještajima Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC), globalni nivo mora porasta je za približno 20 do 25 cm od 1880. godine.
Posljednjih nekoliko decenija zabilježen je još drastičniji skok u brzini tog porasta – danas iznosi oko 3,1 mm godišnje, što je gotovo dvostruko više od prosječne stope iz prošlog vijeka.
Zašto Dubaji nije dobar primjer?
U Dubajiu je izgrađeno nekoliko vještačkih ostrva (npr. Palm Jumeirah, The World Islands), koji su drastično izmijenili obalnu liniju. Ovi projekti mogu spriječiti ili prikriti uticaj porasta nivo mora na prirodnu obalu.
Nasipanje i stvaranje vještačkih ostrva mogu prikriti realan porast nivoa mora jer mogu učiniti da promjene obalne linije budu manje vidljive na površini, dok duboko pod morem, u prirodnoj obali, mogu postojati značajne promjene.
Dakle, izostanak vidljivih promjena na određenoj lokaciji ne znači da globalni porast nivoa mora ne postoji.
Naučni konsenzus je neupitan. Porast nivoa mora je stvaran i izazvan ljudskim djelovanjem. Iako može djelovati da promjene na određenim obalama nisu drastične, globalni podaci jasno pokazuju dugoročne i ubrzane promjene.
Zbog svega navednog, objavu ocjenjujemo ocjenom manipulisanje činjenicama i teorija zavjere.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.