Nakon što je donedavni sirijski predsjednik Bašar el Asad napustio državu, a pobunjenici zauzeli Damask, jedna od prvih akcija je bila oslobađanje zatvorenika iz ćelija zloglasnog zatvora Sednaja.
Internet su preplavile fotografije i objave koje svjedoče o okrutnim uslovima u tom zatvoru. U objavi koju smo evidentirali (arhivirano) podijeljena je i fotografija zatvorenika u samici, uz tekst za koji se u objavi navodi da je preuzet od Al Džazire.
“Zloglasni zatvor Sednaya na periferiji Damaska još otkriva svoja surova poglavlja, dok sirijske porodice apeliraju na nadležne da poduzmu korake kako bi došlo do oslobađanja njihovih najmilijih koji su zatočeni u podrumskim etažama zatvora, do kojih još nije moguće doći.
Prema izvještaju dopisnika Al Jazeere Adhama Abu al-Hussama, opozicijske snage uspjele su preuzeti kontrolu nad zatvorom i osloboditi hiljade zatvorenika s gornjih spratova”, piše u objavi.
Tekst objave je objavila Al Džazira, međutim fotografija zatvorenika u samoj objavi nema veze sa sirijskim zatvorom Sednaja, niti prikazuje stvarnog zatvorenika.
Obrnuta pretraga fotografija vodi do članka objavljenog na sajtu „dzen.ru“ (arhivirano), u kojem su pobrojani popularni muzeji u vijetnamskom gradu Ho Ši Minu.
Taj članak sadrži istu fotografiju koja navodno prikazuje zatvorenika u sirijskom zatvoru, a zapravo je zabilježena u Muzeju ratnih ostataka, u Vijetnamu.
Tekst je objavljen u martu, dakle prije oslobađanja zatvorenika iz Sednaja.
Istu fotografiju, iz drugačije perspektive podijelio je i jedan korisnik platforme Flickr još 2016. godine, uz opis:
„Replika zatvorske ćelije u Muzeju ratnih ostataka iz Vijetnamskog rata. Primjer zatvorske ćelije u Muzeju ratnih ostataka u Sajgonu/Ho Ši Minu, koji je popularna turistička atrakcija“.
Muzej ratnih ostataka u Ho Ši Minu pruža uvid u događaje iz Vijetnamskog rata i Prvog indokineskog rata, uz izložene vojne eksponate, fotografije i artefakte koji svjedoče o ratnim dešavanjima i njihovim posljedicama.
Upravo je to razlog zašto se pozicionira kao jedan od najposjećenijih muzeja u Vijetnamu.
Jedan posjetilac je objavio video na Ju Tjubu (arhivirano) 8. decembra 2023. godine, u kojem je prikazao svoju posjetu, uz opis „Istraživanje tragičnog Muzeja ratnih ostataka | Ho Ši Min | Vijetnam“.
U jednom od kadrova, pojavljuje se zatvorenik čija se fotografija dijeli uz netačnu tvrdnju da je slikana u Sednaju.
Dakle, fotografija voštane figure zatvorenika u Muzeju ratnih ostataka u Ho Ši Minu, u Vijetnamu, pogrešno se dijeli uz netačan kontekst da prikazuje užasne uslove zatvorenika u zatvoru Sednaja u Siriji.
Sličnim tvrdnjama su se bavili strani fakt-čekeri.
Objavi dajemo ocjenu dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.